Z Mirosławem Ikonowiczem o książce „Hombre Kapuściński” będzie rozmawiać Mariusz Szczygieł. „Wrzenie świata”, 24 stycznia 2012, godz. 19:00.
Spotkanie z Mirosławem Ikonowiczem, autorem książki o Ryszardzie Kapuścińskim„Hombre Kapuściński”, odbędzie się nazajutrz po piątej rocznicy śmierci reportera. Spotkanie poprowadzi Mariusz Szczygieł.
W książce Ikonowicz pisze o dziejach długoletniej przyjaźni z Ryszardem Kapuścińskim, jego odwadze, lewicowych sympatiach i dość konserwatywnym stosunku do kobiet. Mówiąc o swojej książce Ikonowicz zastrzega, że nie polemizuje z Arturem Domosławskim, którego biografia „Kapuściński non-fiction„ wzbudziła tyle kontrowersji. „Tę książkę uważnie przeczytałem dopiero po napisaniu własnej. To biografia, a mój portret Ryśka jest subiektywną opowieścią o naszej przyjaźni” – podkreśla autor.
W radiowej Dwójce w listopadzie 2011 odbyła się rozmowa z Mirosławem Ikonowiczem oraz z redaktorką tej książki Dorotą Koman.
– Zaraz po wojnie chcieliśmy nie tylko opisać i przybliżyć, ale także poprawiać świat. Wielu dziennikarzy widziało coraz więcej przywar dyktatury socjalistycznej w Polsce, a jednocześnie nie odstąpili od pomysłu na czynienie świata bardziej sprawiedliwym. Kapuściński był zawsze po stronie ubogich. To, czego nie dało się napisać w Polsce, można było napisać z Afryki – cenzor mniej ingerował w te treści. Pisanie o Trzecim Świecie dawało dużą swobodę – mówił Mirosław Ikonowicz (www.polskieradio.pl – 28.11.2011)
W audycji tej wykorzystano fragmenty wypowiedzi Ryszarda Kapuścińskiego z radiowego archiwum – są również do odsłuchania na stronie Polskiego Radia.
23 stycznia mija 5. rocznica śmierci Ryszarda Kapuścińskiego, podróżnika, pisarza i reportażysty o międzynarodowej sławie, uznawanego za klasyka polskiej literatury faktu.
Autor „Cesarza„ i „Szachinszacha„ przez wiele lat był wymieniany w gronie kandydatów do literackiej nagrody Nobla. Uważano go za pisarza obdarzonego perfekcyjnym wyczuciem informacji, klimatu i wydarzeń. Ryszard Kapuściński jest – obok Stanisława Lema – najczęściej wydawanym i tłumaczonym za granicą polskim autorem.
Kapuściński odbył wiele podróży zagranicznych, między innymi do Angoli, Konga, Etiopii, Somalii, Iranu i Hondurasu. Napisał ponad dwadzieścia książek, które przetłumaczono na 30 języków. Krytycy na całym świecie zawsze podkreślali jego doskonałą umiejętność syntezy, uniwersalność i ponadczasowy charakter poruszanych kwestii. Był laureatem wielu wyróżnień, między innymi, dwukrotnie przyznano mu nagrodę polskiego PEN-Clubu. Otrzymał też Nagrodę Goethego, hiszpańską Nagrodę Księcia Asturii i włoską nagrodę literacką im. Elsy Morante. Uhonorowano go tytułami doktora honoris causa wielu uniwersytetów. Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Spotkania, na które zaprasza Instytut Reportażu, odbywają się w klubo-księgarni „Wrzenie świata”. Na wszystkie spotkania wstęp wolny. Szczegółowy program wszystkich wydarzeń znajduje się na stronie Instytutu Reportażu www.instytutr.pl.
Czas i miejsce spotkania:
- 24 stycznia 2012, godz. 19:00 – Instytut Reportażu, klub-księgarnia „Wrzenie świata”, ul. Gałczyńskiego 7, Warszawa
Wyświetl większą mapę
Źródło: www.instytutr.pl, informacje prasowe, http://www.culture.pl