TVP Kultura Niedziela z twórczością Ryszarda Kapuścińskiego

Ryszarda Kapuścińskiego wspominać będzie m.in. wdowa po pisarzu Alicja Kapuścińska (fot. Wiktor Łastik)
Ryszarda Kapuścińskiego wspominać będzie m.in. wdowa po pisarzu Alicja Kapuścińska (fot. Wiktor Łastik)

W rocznicę urodzin wspominamy Ryszarda Kapuścińskiego – wybitnego pisarza, polskiego reportażystę, fotografa i poetę. W studiu TVP Kultura z Maxem Cegielskim o Ryszardzie Kapuścińskim rozmawiać będą jego przyjaciele i uczniowie oraz żona pisarza – Alicja Kapuścińska.

Wnikliwy obserwator rzeczywistości, który swoją pracą wybiegał poza dziennikarstwo i tworzył niezwykłą książki nie dające się przyporządkować do tradycyjnie pojmowanych gatunków literackich. Łączą one bowiem w sobie reporterski i literacki opis. Autor znany na całym świecie, podziwiany i czytany do dzisiaj.Wspomnieniowo-biograficzna rozmowa z udziałem wdowy po Ryszardzie Kapuścińskim – Alicji Kapuścińskiej i ludzi, którzy go znali i towarzyszyli od lat, będzie toczyła się wokół twórczości pisarza i reportażysty, jego doświadczeń i spuścizny, jaką pozostawił po sobie.

W rozmowie o Ryszardzie Kapuścińskim udział wezmą: Katarzyna Surmiak-Domańska, Wojciech Jagielski, Roman Kurkiewicz, Elżbieta Dzikowska, Mirosław Ikonowicz oraz William Brand. W programie również filmy dokumentalne, przybliżające jego sylwetkę. O godz. 17.45 wyemitujemy program z cyklu „Pejzaże dzieciństwa” – powrót Kapuścińskiego do rodzinnego Pińska. O godz. 18.45 zapraszamy na film Filipa Bajona „Poszukiwany Ryszard Kapuściński”, a o godz. 19.50 – program wspomnieniowy „Ciągle jest obecny”. Niedzielę z twórczością Ryszarda Kapuścińskiego zakończymy projekcją filmu „Hotel Ruanda” w reżyserii Terry’ego George’a rozgrywającego się w czasie okrutnych walk międzyplemiennych (Tutsi przeciw Hutu) w stolicy Ruandy, Kigali, w 1994 roku.

Emisja 4 marca, od godz. 17.10, TVP Kultura