Piątka finalistów zostanie wyłoniona w kwietniu, a laureat 11 maja, w drugim dniu Warszawskich Targów Książki.
Do nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki 2011 zgłoszono 72 książki. 41 pozycji, to książki autorów polskich. Nagroda jest przyznawana co roku autorowi najlepszego reportażu literackiego opublikowanego po polsku w formie książki. Pierwszym laureatem w 2010 roku został francuski dziennikarz i korespondent wojenny Jean Hatzfeld za reportaż z Rwandy „Strategia antylop”. W drugiej edycji nagrody zwyciężyła Swietłana Aleksijewicz, autorka książki „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, będącej zbiorem relacji kobiet-żołnierzy w Armii Czerwonej podczas II wojny.
Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego jest formą wyróżnienia i promocji najwartościowszych książek reporterskich, które podejmują ważne problemy współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. Jej celem jest uhonorowanie Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportera, dziennikarza, publicysty i poety, najczęściej – obok Stanisława Lema – tłumaczonego polskiego autora.
Zwycięzca otrzymuje 50 tysięcy złotych, a jeśli jest nim autor zagraniczny, nagrodę 15 tysięcy złotych odbiera także jego tłumacz. Nagrodzie towarzyszy konkurs edukacyjny, mający na celu propagowanie twórczości Ryszarda Kapuścińskiego wśród uczniów warszawskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W tym roku konkurs jest inspirowany książką „Busz po polsku”, którą Ryszard Kapuściński napisał 50 lat temu. Nagroda służy także promocji Warszawy, za której nieformalnego ambasadora można uznać Ryszarda Kapuścińskiego.
Pisarz mieszkał w stolicy przez ponad 60 lat. Wyróżnienie ma również stymulować rozwój czytelnictwa wśród mieszkańców Warszawy – wzbudzać zainteresowanie nominowanymi książkami, przypominać dorobek literacki patrona nagrody. Organizatorami nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki są miasto st. Warszawa i „Gazeta Wyborcza”. Patronem honorowym wyróżnienia jest pani Alicja Kapuścińska.
Informacyjna Agencja Radiowa