Nagroda Kapuścińskiego 2016. Czytelniku, wybierz reporterską książkę roku!

z19878536Q,Ksiazki-finalistki-Nagrody-Kapuscinskiego-2016
Po raz drugi czytelnicy „Wyborczej” przyznają nagrodę publiczności w konkursie o Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Głosowanie trwa do 10 maja. Uwaga! Do wygrania książki-finalistki oraz wejściówki na galę i targi książki.
Tak „młodej” edycji w siedmioletniej historii Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki jeszcze nie było. Najstarsza autorka-finalistka Szwedka Jenny Nordberg ma 44 lata, a najmłodszy z pięciorga Polaków Michał Potocki – 32 lata. Tylko Michał Książek (rocznik 1978) ma na koncie trzy książki. W przypadku pozostałych autorów wyróżnione reportaże były ich książkowym debiutem. Nawet „Chłopczyce z Kabulu „, uhonorowanej Pulitzerem dziennikarki śledczej, już przełożone na 12 języków, to jej pierwsza książka Nordberg.

Finaliści: pięcioro Polaków i Szwedka

Jenny Nordberg w „Chłopczycach z Kabulu. Za kulisami buntu obyczajowego w Afganistanie” opisała bacza pusz – nieoficjalne ciche wojowniczki przeciw segregacji płci. Jej książka to uniwersalny reportaż o dramatycznych losach kobiet na świecie.

Karolina Domagalska (rocznik 1980) w książce „Nie przeproszę, że urodziłam. Historie rodzin z in vitro” wzięła pod lupę temat kontrowersyjny – medycynę reprodukcyjną i z wielkim taktem opisuje, jak pod jej wpływem zmienia się rodzina w XXI wieku.

Duet autorski: Zbigniew Parafianowicz (rocznik 1979) i Michał Potocki, napisali książkę o upadku prezydenta Janukowycza i zwycięstwie Majdanu, która pomaga zrozumieć, co się zdarzyło na Ukrainie dwa lata temu („Wilki żyją poza prawem. Jak Janukowycz przegrał Ukrainę”).

I jeszcze poetycki reportaż „Droga 816” Michała Książka z nadbużańskiej Polski oraz zbiór reportaży z Lubelszczyzny „Diabeł i tabliczka czekolady” Piotra Pawła Reszki – dwie książki o czytaniu świata, czyli tym wszystkim, czego zwykle nie widzimy, mając to przed oczami. Książek snując swą opowieść o Pograniczu, pełną splątania i nakładania się na siebie kultur i znaczeń, uczy patrzenia, w którym człowiek jest elementem przyrody. Reszka (rocznik 1977), oddając głos ubogim i wykluczonym, uczy empatii i dostrzegania historii, które na co dzień dzieją się obok nas.

Głosuj, uzasadnij, wygraj

Tegorocznych finalistów wybierało jury pod przewodnictwem reportera i tłumacza Macieja Zaremby Bielawskiego, w składzie: Ewa van den Bergen-Makała, Piotr Mitzner, Katarzyna Nowak i Lidia Ostałowska.

Nazwisko laureata (otrzyma nagrodę w wysokości 50 tys. zł) zostanie ogłoszone na gali 20 maja w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

Czytelnicy „Gazety Wyborczej” już po raz drugi przyznają Nagrodę Publiczności, głosując do 10 maja na jedną z pięciu książek-finalistek na stronie wyborcza.pl/kapuscinski2016. Regulamin na tej stronie.

Autorzy najlepszych uzasadnień zostaną nagrodzeni pięcioma zestawami wszystkich książek-finalistek, podwójnym zaproszeniem na galę w Teatrze Dramatycznym i wejściówką na Dzień Reportażu podczas Warszawskich Targów Książki na Stadionie Narodowym.

21 maja: Dzień Reportażu na Warszawskich Targach Książki

Sala Londyn A (będą tam sprzedawane po promocyjnych cenach książki tegorocznych finalistów), godz. 11-18

godz. 11: Czy rodzina to przeżytek? Spotkanie z Karoliną Domagalską, autorką książki „Nie przeproszę, że urodziłam”, prowadzi Lidia Ostałowska („Gazeta Wyborcza”)

godz. 12: Podróże z reporterem. O tłumaczeniu z Antonią Lloyd-Jones i Jackiem Giszczakiem rozmawia Magdalena Heydel. Gośćmi specjalnymi spotkania będą: Osman Firat Bas, laureat Nagrody Translatorskiej dla Tłumaczy Ryszarda Kapuścińskiego (za nowy język) i jurorka Ewa van den Bergen-Makała.

W trakcie spotkania zostaną wręczone nagrody w Konkursie dla studentów na recenzję przekładu „Tłumacze świata”. Partner spotkania: Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury

godz. 14: Zło i dobro w jednym żyły domu. Spotkanie z Pawłem P. Reszką, autorem książki „Diabeł i tabliczka czekolady”, prowadzi Mariusz Szczygieł

godz. 15: O czytaniu świata. Spotkanie z Michałem Książkiem, autorem książki „Droga 816”, prowadzi Katarzyna Nowak (PR2)

godz. 16: Janukowycz przegrał, a Ukraina, czy wygrała? Spotkanie ze Zbigniewem Parafianowiczem i Michałem Potockim, autorami książki „Wilki żyją poza prawem…”, prowadzi Wacław Radziwinowicz („Gazeta Wyborcza”)

godz. 17: Gry pozorów czy strategie oporu? Spotkanie z Jenny Nordberg, autorką książki „Chłopczyce z Kabulu”, prowadzi Olga Stanisławska. Partner spotkania: Ambasada Szwecji w Warszawie.

źródło: