![Ryszard KAPUSCINSKI, dziennikarz, reportazysta, publicysta](https://kapuscinski.info/wp-content/uploads/2010/09/ryszard_kapuscinski_portret.jpg)
Finaliści: pięcioro Polaków i Szwedka
Jenny Nordberg w „Chłopczycach z Kabulu. Za kulisami buntu obyczajowego w Afganistanie” opisała bacza pusz – nieoficjalne ciche wojowniczki przeciw segregacji płci. Jej książka to uniwersalny reportaż o dramatycznych losach kobiet na świecie.
Karolina Domagalska (rocznik 1980) w książce „Nie przeproszę, że urodziłam. Historie rodzin z in vitro” wzięła pod lupę temat kontrowersyjny – medycynę reprodukcyjną i z wielkim taktem opisuje, jak pod jej wpływem zmienia się rodzina w XXI wieku.
Duet autorski: Zbigniew Parafianowicz (rocznik 1979) i Michał Potocki, napisali książkę o upadku prezydenta Janukowycza i zwycięstwie Majdanu, która pomaga zrozumieć, co się zdarzyło na Ukrainie dwa lata temu („Wilki żyją poza prawem. Jak Janukowycz przegrał Ukrainę”).
Głosuj, uzasadnij, wygraj
Tegorocznych finalistów wybierało jury pod przewodnictwem reportera i tłumacza Macieja Zaremby Bielawskiego, w składzie: Ewa van den Bergen-Makała, Piotr Mitzner, Katarzyna Nowak i Lidia Ostałowska.
Nazwisko laureata (otrzyma nagrodę w wysokości 50 tys. zł) zostanie ogłoszone na gali 20 maja w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.
Czytelnicy „Gazety Wyborczej” już po raz drugi przyznają Nagrodę Publiczności, głosując do 10 maja na jedną z pięciu książek-finalistek na stronie wyborcza.pl/kapuscinski2016. Regulamin na tej stronie.
Autorzy najlepszych uzasadnień zostaną nagrodzeni pięcioma zestawami wszystkich książek-finalistek, podwójnym zaproszeniem na galę w Teatrze Dramatycznym i wejściówką na Dzień Reportażu podczas Warszawskich Targów Książki na Stadionie Narodowym.
21 maja: Dzień Reportażu na Warszawskich Targach Książki
Sala Londyn A (będą tam sprzedawane po promocyjnych cenach książki tegorocznych finalistów), godz. 11-18
godz. 11: Czy rodzina to przeżytek? Spotkanie z Karoliną Domagalską, autorką książki „Nie przeproszę, że urodziłam”, prowadzi Lidia Ostałowska („Gazeta Wyborcza”)
godz. 12: Podróże z reporterem. O tłumaczeniu z Antonią Lloyd-Jones i Jackiem Giszczakiem rozmawia Magdalena Heydel. Gośćmi specjalnymi spotkania będą: Osman Firat Bas, laureat Nagrody Translatorskiej dla Tłumaczy Ryszarda Kapuścińskiego (za nowy język) i jurorka Ewa van den Bergen-Makała.
W trakcie spotkania zostaną wręczone nagrody w Konkursie dla studentów na recenzję przekładu „Tłumacze świata”. Partner spotkania: Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury
godz. 14: Zło i dobro w jednym żyły domu. Spotkanie z Pawłem P. Reszką, autorem książki „Diabeł i tabliczka czekolady”, prowadzi Mariusz Szczygieł
godz. 15: O czytaniu świata. Spotkanie z Michałem Książkiem, autorem książki „Droga 816”, prowadzi Katarzyna Nowak (PR2)
godz. 16: Janukowycz przegrał, a Ukraina, czy wygrała? Spotkanie ze Zbigniewem Parafianowiczem i Michałem Potockim, autorami książki „Wilki żyją poza prawem…”, prowadzi Wacław Radziwinowicz („Gazeta Wyborcza”)
godz. 17: Gry pozorów czy strategie oporu? Spotkanie z Jenny Nordberg, autorką książki „Chłopczyce z Kabulu”, prowadzi Olga Stanisławska. Partner spotkania: Ambasada Szwecji w Warszawie.