Nagroda Kapuścińskiego 2011

Jesteś wydawcą książek? A może fanem literatury reportażowej? Zgłoś swojego faworyta do trzeciej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2011 opublikowany w języku polskim.
Autor otrzyma nagrodę w wysokości 50 tys. złotych, a w przypadku książki obcojęzycznej nagrodę w wysokości 15 tys. złotych otrzymuje także tłumacz. Zgłoszenia należy przesyłać do 15 stycznia 2012 roku na adres Biura Kultury Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy (ul. Smolna 10a, 00-375 Warszawa). Regulamin dostępny jest na stronie www.kulturalna.warszawa.pl/kapuscinski oraz na www.warszawa.gazeta.pl, a także w siedzibach organizatorów konkursu. Werdykt jury zostanie przedstawiony w maju podczas uroczystości wręczenia Nagrody (w pierwszej edycji Nagrody miało to miejsce 16 maja 2010 roku). Nagroda została ustanowiona 14 stycznia 2010 r. decyzją Rady Miasta Stołecznego Warszawy.
Nagroda jest formą wyróżnienia i promocji najwartościowszych książek reporterskich, które podejmują ważne problemy współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. Jej celem jest uhonorowanie mieszkającego przez ponad 60 lat w Warszawie Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportera, dziennikarza, publicysty i poety, najczęściej – obok Stanisława Lema – tłumaczonego polskiego autora.Laureatem pierwszej edycji nagrody byli Jean Hatzfeld (autor) i Jacek Giszczak (tłumacz) za „Strategię antylop” (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2009).
Najlepszą książką reporterską 2010 roku uznano „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, opublikowaną w 2010 roku przez Wydawnictwo Czarne. Autorką zwycięskiej publikacji jest Swietłana Aleksijewicz, a tłumaczem Jerzy Czech.

 Laureata poznamy 11 maja 2012 roku.

http://www.kulturalna.warszawa.pl/kapuscinski.html