Wydanie I
Rok wydania: 1975
Nakład: 15 000 egzemplarzy
Cena: 5 zł
Seria: Fronty
Wydanie II
Rok wydania: 1976
Nakład: 20 000 egzemplarzy
Wydanie III
Rok wydania: 1988
Nakład: 30 000 egzemplarzy
Seria: t.1 „Wrzenie świata”
Wydanie IV
Rok wydania: 1990
Nakład: 50 000 egzemplarzy
Seria: t.1 „Wrzenie świata”
Spis treści
I
Fedalni.
Kain i Abel.
Droga krzyżowa.
Bitwa o Wzgórza Golan.
II
Chrystus z karabinem na ramieniu.
Człowiek boi się człowieka.
Victoriano Gomez przed kamerami TV.
Śmierć ambasadora.
Guevara i Allende.
III
Pierwszy strzał za Mozambik.
Wstęp do książki
Wkrótce po zabójstwie Che Guevary rewolucyjny malarz argentyński Carlos Alonso stworzył obraz, który zdobył natychmiastową sławę w całej Ameryce Łacińskiej i odbity w tysiącach kopii pojawił się w formie plakatu na murach Hawany i Caracas, w salach uniwersytetów Limy i Santiago de Chile, w domach robotników brazylijskich i w izbach chłopów meksykańskich. Alonso namalował postać Chrystus z karabinem na ramieniu, postać przypominającą wyglądem i ubiorem partyzanta z Kuby, z Boliwii czy z Kolumbii. W krajach dyktatury wojskowej policja zdzierała ten plakat z murów, a w Paragwaju studenci, którzy rozwieszali go nocą na ulicach Asuncion, zostali wtrąceni do więzienia.
Obraz Carlosa Alonso stał się odtąd malarskim symbolem człowieka, bojownika, partyzanta, który z bronią w ręku, w najcięższych warunkach, walczy z przemocą i nieprawością o inny, sprawiedliwy, przychylny wszystkim ludziom świat.
Tacy właśnie ludzie, którzy walczą i giną na pustynnej ziemi Bliskiego Wschodu, w górach Ameryki Łacińskiej, w buszu Afryki, są bohaterami reportaży. Stąd tytuł tej książki.
„Chrystus z karabinem na ramieniu” to zbiór reportaży z Bliskiego Wschodu, z Afryki i z Ameryki Łacińskiej. To jest książka o ruchach partyzanckich działających w końcu lat 60., z którymi miałem możność się zetknąć i które miałem możność obserwować. Tytuł książki jest związany z postacią kolumbijskiego księdza Camio Toresa, żyjącego wśród biednego latynoamerykańskiego chłopstwa, który w sutannie, z karabinem poszedł walczyć do oddziału partyzanckiego w Kolumbii i zginął.
Ryszard Kapuściński