Spośród 72 książek reporterskich zgłoszonych w tym roku do nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki jury pod przewodnictwem Małgorzaty Szejnert wybrało dziesięć tytułów nominowanych do nagrody. Są to książki:
- „Światu nie mamy czego zazdrościć. Zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej” Barbary Demick (Czarne)
- „Dzienniki kołymskie” Jacka Hugo-Badera (Czarne)
- „Sztuka politycznego morderstwa, czyli kto zabił biskupa” Francisco Goldmana (Czarne)
- „Czeczenia. Rok III” Jonathana Littella (Wydawnictwo Literackie)
- „Maximum City Bombaj” Suketu Mehty (Namas)
- „Farby wodne” Lidii Ostałowskiej (Czarne)
- „Palestyńskie wędrówki. Zapiski o znikającym krajobrazie” Raji Shehadeh (Karakter)
- „Miedzianka. Historia znikania” Filipa Springera (Czarne),
- „Po Syberii” Colina Thubrona (Czarne)
- „Prowadzący umarłych. Opowieści prawdziwe. Chiny z perspektywy nizin społecznych” Liao Yiwu (Czarne)
Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki przyznawana jest co roku autorowi najlepszego reportażu literackiego opublikowanego po polsku w formie książki. Pierwszym laureatem został francuski dziennikarz i korespondent wojenny Jean Hatzfeld za reportaż „Strategia antylop”, w drugiej edycji nagrody wygrała białoruska dziennikarka Swietłana Aleksijewicz za tom „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”.
Organizatorami konkursu są miasto stołeczne Warszawa, które w ten sposób pragnie w osobie Kapuścińskiego uhonorować warszawiaka, oraz „Gazeta Wyborcza”. Na laureata czeka 50 tys. zł, w przypadku, gdy nagroda przypada autorowi zagranicznemu, uhonorowany zostaje też tłumacz książki na język polski (15 tys. zł).
Nagroda Literacka im. Ryszarda Kapuścińskiego to także konkurs edukacyjny adresowany do uczniów gimnazjów i liceów. Trzecia, tegoroczna edycja tego konkursu, inspirowana jest opowiadaniem Kapuścińskiego „Busz po polsku”. Uczestnicy mają za zadanie przygotować pracę dokumentacyjną – literacką lub fotograficzną – odwołując się do „Buszu po polsku”. Od bieżącego roku nagrodzie im. Ryszarda Kapuścińskiego towarzyszą także warsztaty reporterskie dla młodzieży. 20 uczestników pierwszego warsztatu pod kierunkiem Lidii Ostałowskiej i Piotra Wójcika przygotowało jednodniówkę zatytułowaną „Busz warszawski” zaprezentowana na poniedziałkowej konferencji prasowej. Zgłoszenia do następnej edycji warsztatów już są przyjmowane.
4 kwietnia poznamy piątkę finalistów Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, a 11 maja – tegorocznego laureata.
źródło: wyborcza.pl / rp.pl