46 książek walczy o nagrodę im. Kapuścińskiego

Na tegoroczną, drugą edycję Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki zgłoszono 46 książek.

W marcu poznamy 10 nominowanych do nagrody, w kwietniu – pięciu finalistów, a 12 maja – tegorocznego laureata.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana jest co roku autorowi najlepszego reportażu literackiego opublikowanego po polsku w formie książki. „Jest to nagroda międzynarodowa. Jej celem jest uhonorowanie Ryszarda Kapuścińskiego, który mieszkał w Warszawie przez 60 lat, tutaj właśnie wracał z każdej ze swoich podróży, tu miał swoje ulubione spacerowe ścieżki” – powiedział w poniedziałek na konferencji zapowiadającej drugą edycję nagrody zastępca prezydenta Warszawy Włodzimierz Paszyński.

Na laureata czeka 50 tys. zł, w przypadku, gdy nagroda zostanie przyznana autorowi zagranicznemu uhonorowany zostanie też tłumacz książki na język polski (15 tys. zł). Przewodniczącą jury oceniającego prace jest dziennikarka i pisarka Małgorzata Szejnert, a w jego skład wejdą: Anders Bodegard, Maciej Drygas, Tomasz Łubieński i Olga Stanisławska.

Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać instytucje, takie jak wydawnictwa, ale też osoby prywatne, czytelnicy, a także sam autor. W pierwszym, marcowym etapie nagrody wyłoniona zostanie długa lista nominowanych obejmująca 10 pozycji, w kwietniu przedstawione zostaną tytuły pięciu finalistów, a w maju – poznamy tegorocznego laureata.

Nagrodzie towarzyszy konkurs edukacyjny dla warszawskich uczniów prowadzona przez „Gazetę Wyborczą”. W tym roku jest on kierowany zarówno do licealistów, jak i uczniów gimnazjów. Uczniowie mogą nadsyłać prace w dowolnej technice i formie artystycznej – może to być zarówno słuchowisko, spektakl, film, piosenka, wystawa, teledysk, utwór literacki. W tym roku ich inspiracją ma być „Spacer poranny” Kapuścińskiego.

W zeszłym roku, w pierwszej edycji nagrody, laureatem został francuski reporter Jean Hatzfeld za książkę „Strategia antylop” wydawnictwa Czarne. Nagrodę odebrał również tłumacz zwycięskiej publikacji – Jacek Giszczak.

Organizatorami konkursu są Miasto st. Warszawa oraz „Gazeta Wyborcza”.

PAP.