Znamy nominacje do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Siedem książek napisanych po polsku i trzy tłumaczenia z języków obcych przechodzą do kolejnego etapu konkursu o Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jury pod przewodnictwem Katarzyny Surmiak-Domańskiej wybrało „dziesiątkę”, z której wyłoni w kwietniu pięć nominowanych tytułów. Po raz pierwszy w historii jurorzy wyróżnili komiks. Finał jubileuszowej, piętnastej edycji Nagrody pod koniec maja.

Do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego zostało zgłoszonych w tym roku 145 książek – to rekord w historii konkursu. 105 z nich powstało po polsku, 40 to tłumaczenia (24 z języka angielskiego, pięć z francuskiego, trzy z hiszpańskiego, dwie ze szwedzkiego i po jednej z języka niemieckiego, węgierskiego, duńskiego, norweskiego, ukraińskiego i słowackiego). Książki wyszły nakładem 38 wydawnictw.

Najlepsza dziesiątka
Spośród wszystkich zgłoszonych książek jury wybrało dziesięć, które przechodzą do kolejnego etapu konkursu: 

  • Marta Abramowicz, Irlandia wstaje z kolan, Wydawnictwo Krytyki Politycznej
  • Martín Caparrós, Ñameryka, przeł. Wojciech Charchalis, Wydawnictwo Literackie
  • Ersin Karabulut, Kroniki ze Stambułu, tom 1, przeł. Ada Wapniarska, Wydawnictwo timof comics
  • Katarzyna Kobylarczyk, Ciałko. Hiszpania kradnie swoje dzieci, Wydawnictwo Czarne
  • Michał Książek, Atlas dziur i szczelin, Wydawnictwo Znak Literanova
  • Joanna Kuciel-Frydryszak, Chłopki. Opowieść o naszych babkach, Wydawnictwo Marginesy
  • Fernanda Melchor, To nie jest Miami, przeł. Tomasz Pindel, Wydawnictwo ArtRage 
  • Małgorzata Nocuń, Miłość to cała moja wina. O kobietach z byłego Związku Radzieckiego, Wydawnictwo Czarne 
  • Paweł Pieniążek, Opór. Ukraińcy wobec rosyjskiej inwazji, Wydawnictwo W.A.B.
  • Bartosz Żurawiecki, Ojczyzna moralnie czysta. Początki HIV w Polsce, Wydawnictwo Czarne

Z tej dziesiątki jury wybierze pięć tytułów, które otrzymają nominacje i przejdą do finału Nagrody. Pod koniec maja, podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, poznamy najlepszy reportaż 2023 roku. 

Finał z nagrodami
Nagroda dla autorki/autora najlepszej książki reporterskiej wynosi 100 000 zł, a nagroda dla tłumacza/tłumaczki najlepszej książki reporterskiej ‒ 20 000 zł. Autorka/autor książki nominowanej (jeśli nie otrzyma głównej nagrody) dostanie 10 000 zł, a tłumaczka/tłumacz książki nominowanej (jeśli nie otrzyma głównej nagrody) ‒ 5 000 zł. Nagrody pieniężne funduje Miasto Stołeczne Warszawa. Współorganizatorem konkursu jest Gazeta Wyborcza.

Jury Nagrody
Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za najlepszy reportaż przyznaje jury w składzie: Katarzyna Surmiak-Domańska – przewodnicząca, Søren Gauger, Elżbieta Sawicka, Abel Murcia Soriano i Ludwika Włodek. Sekretarzynią jury jest Maria Krawczyk.