Zmierzch Imperium w obiektywie Ryszarda Kapuścińskiego w Muzeum Narodowym we Wrocławiu 3-30 września 2012

Autor: Ryszard Kapuściński
Autor: Ryszard Kapuściński

Ponad 40 fotografii stanowiących zapis podróży Ryszarda Kapuścińskiego po terenach byłego ZSRR złoży się na tę wystawę. Część z nich to zapis fotograficzny Puczu sierpniowego w Moskwie, inne wykonane zostały podczas podróży autora po terenach imperium. Uzupełniają je zdjęcia domów i cmentarzy.

Fotografie składające się na wystawę Zmierzch Imperium zostały odnalezione kilka lat temu w prywatnym archiwum reportera. Powstały w latach 1989-1991 podczas podróży pisarza po republikach dawnego Związku Radzieckiego.

Ryszard Kapuściński planował wystawę fotografii, które wykonał podczas tych podróży. Sam wybrał i wykadrował zdjęcia i schował je w szarych kopertach jako negatywy. Tak przeleżały wiele lat. Po raz pierwszy zaprezentowane zostały 17 grudnia 2010 r. w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie.

Na wystawę złożyło się 50 spośród kilkuset fotografii, wybranych przez opiekunkę archiwum fotograficznegoRyszarda Kapuścińskiego Izabelę Wojciechowską (1954-2010). Wybór został uzupełniony przez nią o zdjęcia z podróży do rodzinnego Pińska, którą Ryszard Kapuściński odbył po 40 latach (1979 r.).

Dzięki temu fotograficzna wyprawa w tamte rejony nabiera osobistego wymiaru. Było to zarazem ostatnie z wydarzeń przygotowanych z pietyzmem przez wieloletnią redaktor naczelną Agencji Fotograficznej PAP i jednego z najlepszych fotoedytorów w kraju. Wystawa była również prezentowana na Zamku Lublinie oraz w siedzibie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu Ryszard Kapuściński: Zmierzch Imperium 3-30 września.