W roku jubileuszowym – z okazji 90. rocznicy urodzin i 15 lat po śmierci Ryszarda Kapuścińskiego – na budynku na warszawskiej Woli, gdzie mieszkał i tworzył przez ponad dwie dekady, odsłonięta została pamiątkowa tablica.
Światowej sławy reportażysta, pisarz, poeta, fotograf, mieszkał w tym domu w latach 1965-1988
– napis tej treści znalazł się na tablicy, która zawisła na ścianie budynku przy ulicy Pustola 16 na warszawskiej Woli. To właśnie tam przez ponad 20 lat Ryszard Kapuściński wracał ze swoich licznych podróży. Miejsce nie jest jednak szaroko znane, więcej mówi się o słynnym drewnianym domku fińskim na Polu Mokotowskim, gdzie ma powstać centrum reportażu, a także o pracowni w Kolonii Staszica, przy zbiegu ulic Prokuratorskiej i Langiewicza. Ale to właśnie w niewielkim mieszkaniu na Woli powstały tak znane reportaże jak „Chrystus z karabinem na ramieniu”, „Wojna futbolowa”, „Cesarz” czy „Szachinszach”.
W kameralnej uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej wzięła udział córka Alicji i Ryszarda Kapuścińskich, Rene Maisner. Tablicę sfinansowało Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego, a pomysłodawczynią była Izabella Podzińska, która mieszka przy ulicy Pustola od dzieciństwa i pamięta Ryszarda Kapuścińskiego z tamtych lat.
Zapraszamy do odsłuchania reportażu z okazji odsłonięcia tablicy pamiątkowej przy ul. Pustola 16 na warszawskiej Woli
źródło: https://kultura.um.warszawa.pl/-/ryszard-kapuscinski-tablica-pamiatkowa-na-woli