Po raz pierwszy w Polsce ukazuje się dziś książka z włoskimi oraz hiszpańskimi rozmowami i wykładami Ryszarda Kapuścińskiego o mediach i dziennikarstwie.
Wykłady i rozmowy o dziennikarstwie Ryszarda Kapuścińskiego – wydane dotąd tylko po hiszpańsku i włosku, teraz nareszcie w całości ukazują się w polskim przekładzie.
Pierwsza część – „Pięć zmysłów dziennikarza” – to zapis warsztatów, które w latach 2000–2002 reporter prowadził dla dziennikarzy w Ameryce Łacińskiej. W części drugiej, „To nie jest zawód dla cyników”, znalazły się trzy rozmowy mistrza z 1994 i 1999 r.
W czasach, gdy różnica między dziennikarzami a pracownikami mediów zaciera się coraz bardziej, tabloidyzacja mediów postępuje, a w informacjach mniej ważna bywa prawda niż ich atrakcyjność i klikalność, Ryszard Kapuściński przypomina fundamentalne prawdy o swoim zawodzie.
„Kapuściński dowiódł, że dziennikarstwo może zbliżyć się do sztuki. Chciał poznawać, rozumieć, a dopiero potem wyjaśniać. Miał w sobie nienasyconą ciekawość świata, któremu przyglądał się z zadartą głową, nigdy z góry. Zabierał czytelników w podróż, brał ich za rękę i razem z nimi szedł w nieznane. I marzył do końca swoich dni – pewnie dlatego pozostał wiecznie młody”.
Wojciech Jagielski
„W swym pisarstwie był ascetycznym wyznawcą czystości języka i śmiertelnym wrogiem cynizmu oraz zakłamania. Powtarzał uparcie, że warunkiem dobrego pisarstwa dziennikarskiego jest ludzka dobroć i życzliwość wobec bliźnich. Tak niewiele, a jakże wiele”.
Adam Michnik
Polecamy również recenzje:
http://www.rp.pl/artykul/10,1007784-Nieznany-Kapuscinski.html