Spektakl „Epitafium dla władzy” w Teatrze Gdynia Główna

"Epitafium dla władzy" w Teatrze Gdynia Główna

To spektakl inspirowany książką „Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego w reżyserii Ewy Ignaczak. Premiera 7 marca.

Ryszard Kapuściński – współczesna ikona literatury faktu, mistrz reportażu, który nadał mu wymiar literacki. Jedno z jego najbardziej znanych dzieł – Cesarz, stało się inspiracją do podjęcia teatralnego dialogu z zawartą w nim myślą. Spektakl Epitafium dla władzy stanowi ogromne, wielopoziomowe wyzwanie – adaptacyjne, reżyserskie, aktorskie. Uniwersalna opowieść o mechanizmach władzy, niezwykle rzadko przenoszona na scenę, zadaje pytania, na które odpowiedzi udzielają nieliczni, a uchyla się od niej zbyt wielu.

Informacje o twórcach.

Łukasz Dobrowolski – student South Baltic Academy of Independent Theatre oraz skandynawistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Wystąpił w spektaklu „Cząstki Kordiana. Warsztat.” w reżyserii Bartosza Zaczykiewicza oraz w „Co się przyśniło Gregorowi, że zaspał” w reżyserii Alessandry Cali, Arnasa Mozerisa i Christoffera Tagessona pod opieką artystyczną Ewy Ignaczak.

Wojciech Jaworski – aktor, absolwent olsztyńskiego Studium Aktorskiego im. A. Sewruka. Występował m.in. w teatrach państwowych w Olsztynie, w Gdańsku, w w Gorzowie Wlkp oraz w Gnieźnie. Związany z trójmiejską sceną off-ową; wystąpił w monodramie Ścianananaświat w reż. Ewy Ignaczak. Uczestnik licznych projektów realizowanych poza instytucjami m.in. South Baltic Academy of Independent Theater oraz Sopot Non-Fiction.

Piotr Srebrowski – aktor-lalkarz, reżyser, absolwent PWST w Krakowie, Filia we Wrocławiu na Wydziale Lalkarskim; od 2011 roku związany z Trójmiastem, gdzie zrealizował kilkanaście premier; współpracował m. in. z Teatrem Stajnia Pegaza, Teatrem Miniaturą, Gdyńskim Centrum Kultury, sceną SAM i FSC oraz Teatrem Stacja Szamocin; w Teatrze Gdynia Główna zadebiutował w roli reżysera spektaklem Wielkie Ciasto.

Ewa Ignaczak – reżyserka teatralna, scenarzystka, animatorka kultury, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Założycielka Sceny Teatralnej Żak w Gdańsku, Sceny na Piętrze w Elblągu oraz Teatru Stajnia Pegaza, z którym zrealizowała ponad 40 premier. W 2003 roku założyła Sopocką Scenę Off de BICZ. Pomysłodawczyni i organizatorka licznych projektów teatralnych, polskich jak i zagranicznych. Laureatka wielu festiwali w kraju i zagranicą.

Spektakle: 7 i 8 marca o godz. 19

Bilety: 20/30 zł

Dostępne w Teatrze oraz w Cafe Księgarni Vademecum na ul. Świętojańskiej 5-7 w Gdyni.