PIĄTA EDYCJA NAGRODY IM. RYSZARDA KAPUŚCIŃSKIEGO ZA REPORTAŻ LITERACKI

BUSZ 2014b

Miasto st. Warszawa oraz „Gazeta Wyborcza” zapraszają na konferencję prasową poświęconą piątej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki oraz konkursowi edukacyjnemu dla młodzieży, który jest inspirowany książką patrona Nagrody „Busz po polsku”.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego ma charakter międzynarodowy i jest przyznawana co roku za najlepszy reportaż książkowy opublikowany w Polsce i po polsku między 1 stycznia a 31 grudnia poprzedniego roku. Jury ocenia także pracę tłumaczy, od piątej edycji może nagrodzić także autora najlepszego przekładu.

Przypominamy, że dotychczasowymi laureatami zostali: Jean Hatzfeld za „Strategię antylop” i tłumacz Jacek Giszczak; Swietłana Aleksijewicz za książkę „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” i tłumacz Jerzy Czech; Liao Yiwu za „Prowadzącego umarłych…” i tłumacze Agnieszka Pokojska i Wen Huang oraz Ed Vulliamy za „Ameksykę…” i Janusz Ochab.

Konferencja prasowa poświęcona piątej edycji Nagrody odbędzie się we wtorek, 4 marca, o godz. 12.00 w warszawskiej Starej Prochowni, ul. Boleść 2.

Wstęp wolny 

W konferencji udział wezmą:
Alicja Kapuścińska – żona pisarza, honorowy patron Nagrody,

Włodzimierz Paszyński – wiceprezydent m. st. Warszawy,

Joanna Gospodarczyk – dyrektor Biura Edukacji m.st. Warszawy,

Tomasz Thun-Janowski – dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy,

Wojciech Feliksiak – dyrektor Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej,

Maciej Zaremba Bielawski – przewodniczący jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki.
Konferencję poprowadzi sekretarz Nagrody Bożena Dudko.

 

W programie m.in.:

– informacja o warsztatach dziennikarskich dla młodzieży i konkursie edukacyjnym „Mój Busz po polsku”, którego współorganizatorem jest Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej;

– ogłoszenie 10 książek nominowanych do Nagrody.

 

Organizatorzy Nagrody: Miasto Stołeczne Warszawa i stołeczna redakcja „Gazety Wyborczej”.

Mecenas Nagrody: pan Jan Kulczyk i Kulczyk Investments.

Partnerzy Nagrody: Polski PEN Club, Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Książki, Instytut Polski w Sztokholmie, British Council, Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej, Fundacja im. Ryszarda Kapuścińskiego – Herodot, Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, Warszawskie Targi Książki.

Patroni medialni: Wyborcza.pl, Warszawa.Gazeta.pl, Radio TOK FM, „Kontynenty”, Stowarzyszenie Młodych Dziennikarzy „Polis”.

 

Nagroda jest promowana w radiu (TOK FM), telewizji (TVP2, TVP Warszawa), w „Gazecie Wyborczej” i jej dodatkach, na stronach internetowych portalu Gazeta.pl i Wyborcza.pl, a także na ulotkach i plakatach dystrybuowanych na terenie Warszawy. Kreację kampanii przygotował dział promocji stołecznej redakcji „Gazety Wyborczej”, projekt graficzny i logo – Olin Gutowski, spot radiowy i telewizyjny – JIS Advertising. Media zaplanowały Grupa Radiowa Agory Radiowe Doradztwo Reklamowe i Starlink