Ryszard Kapuściński. Biografia pisarza. Promocja Wydawnictwa Znak.

PROMOCJA

Książka Beaty Nowackiej i Zygmunta Ziątka – literaturoznawców od lat zajmujących się twórczością Ryszarda Kapuścińskiego – to pierwsza próba pokazania całości dzieła autora Podróży z Herodotem.

Biografia twórcza jednego z najwybitniejszych reportażystów XX wieku jest próbą opisania rozwoju i przemian jego pisarstwa. Opisowi działalności literackiej towarzyszy próba naszkicowania losów pisarza, który sam często stawał się bohaterem swoich tekstów. Autorzy nie tylko analizują reportaże Kapuścińskiego, ale wyjaśniają też kulisy ich powstania oraz ich odbiór w Polsce i na świecie.

Ryszard Kapuściński Beaty Nowackiej i Zygmunta Ziątka to niezbędny przewodnik dla wszystkich, których interesuje życie i twórczość cesarza reportażu.

W naszej propozycji refleksji nad twórczością Ryszarda Kapuścińskiego nie kierujemy się przede wszystkim skrupulatnością interpretacyjną. Interesuje nas właśnie uchwycenie dynamiki rozwoju duchowego autora Cesarza – jego próby rekonstruowania własnej biografii w rytmie przemian historii, poszukiwanie zgodności pomiędzy nowym obliczem świata a własną tożsamością. W nagraniu jednej z naszych ostatnich rozmów z pisarzem znajdujemy takie zdanie: „Reporter zmienia się tak, jak się zmienia świat. Trajektoria historii pokrywa się z trajektorią życia reportera”.
(ze wstępu autorów)

Oprawa miękka
Wydanie: pierwsze
ISBN: 978-83-240-1069-1
Redaktor: Artur Wiśniewski
Opracowanie graficzne: Kuba Sowiński
Rok wydania: 2008
Format: 150×220
Ilość stron: 400
Wydawnictwo: Znak