– Nie mam wątpliwości, że Ryszard Kapuściński wygrał los na loterii, ale wygrał go swoją pracowitością, skromnością i otwartością na drugiego człowieka, co podkreślał w wielu miejscach swojej twórczości – mówiła w Dwójce w dniu 90. urodzin Ryszarda Kapuścińskiego (4.03) prof. Urszula Glensk, literaturoznawczyni.
Ryszard Kapuściński (1932-2007) – reporter, publicysta i poeta – to jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich pisarzy. „Trzeba być dobrym dla ludzi” – te słowa widnieją na grobie autora m.in. „Podróży z Herodotem” na warszawskich Powązkach.
W 90. rocznicę urodzin Ryszarda Kapuścińskiego (Strefa literatury/Dwójka)
O twórczości Ryszarda Kapuścińskiego opowiadała w audycji prof. Urszula Glensk, literaturoznawczyni zajmująca się dawnym i współczesnym reportażem.
Swoimi wspomnieniami dzielił się Czesław Czapliński – mieszkający w Nowym Jorku fotografik, autor wielu fotograficznych portretów Ryszarda Kapuścińskiego oraz tomu rozmów z nim zebranych w książce „Życie w podróży. Życie jako podróż”, wydanego na 90. rocznicę urodzin legendy polskiego reportażu.
Wysłuchaliśmy także archiwalnych opowieści Ryszarda Kapuścińskiego o jego podróżach po całym świecie, sposobie pracy pisarskiej i rozumieniu powołania, jakie ma reporter.