Prof. Maciej Kurpisz laureatem Nagrody im. Kapuścińskiego

Lekarz genetyk prof. Maciej Kurpisz został w sobotę laureatem wielkopolskiej Nagrody im. R. Kapuścińskiego za rok 2011. Nagrodę tradycyjnie wręczono podczas spotkania noworocznego u marszałka wielkopolskiego.

Wielkopolska Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana jest za „czynienie dobra”.

„Za czynienie dobra poprzez pionierskie podejście naukowo-badawcze poprzez pionierskie podejście naukowo-badawcze w dziedzinie biologii rozrodu człowieka oraz w medycynie regeneracyjnej z zastosowaniem komórek macierzystych” – napisała w laudacji kapituła nagrody.

Nagrodę wręczyła żona Ryszarda Kapuścińskiego Alicja i marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

„Kandydatura został przyjęta jednogłośnie i jest nawiązaniem do pierwszej edycji nagrody, kiedy mój mąż wskazał jako laureatkę lekarkę dr Wandę Błeńską. Prof. Kurpisz także ratuje ludzkie życie, a nasza nagroda jest tylko skromnym uzupełnieniem jego dotychczasowych nagród zdobywanych w Polsce i za granicą” – powiedziała, wręczając nagrodę Alicja Kapuścińska.

Prof. Kurpisz jest szefem Zakładu Biologii Rozrodu i Komórek Macierzystych Instytutu Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu.

„Wielkopolanin to brzmi dumnie. Byliśmy autorami dwóch powstań wielkopolskich: pierwszego – jak tysiąc lat temu powstała tu Polska, a drugiego, w 1918 roku, kiedy po powstaniu wielkopolskim przyłączyliśmy Wielkopolskę do Rzeczypospolitej. Dziękuję za przyznanie nagrody, za docenienie naszej pracy” – powiedział po odebraniu nagrody prof. Kurpisz.

Zespół, którym kieruje prof. Kurpisz, od początku XXI wieku leczy mięśnie sercowe po zawałach poprzez wszczepianie do uszkodzonych tkanek komórek macierzystych, co przywraca je do normalnego funkcjonowania.

Wielkopolską Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego wręczono po raz szósty. Jako pierwsza otrzymała ją w 2007 roku misjonarka Wanda Błeńska; rok później nagrodzono szefową Instytutu Zachodniego w Poznaniu prof. Annę Wolff-Powęską, w 2009 – publicystę Stefana Bratkowskiego, następnie małżeństwo biznesmenów Solange i Krzysztofa Olszewskich, a w ubiegłym roku socjologa prof. Andrzeja Kwileckiego.

Kapuściński podczas swojej ostatniej wizyty w Poznaniu w 2006 roku powiedział, że chciałby ustanowić nagrodę dla tych wszystkich, którzy czynią dobro na całym świecie. Pomysł nagrody podchwycił marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak i w porozumieniu z rodziną Kapuścińskiego ustanowił nagrodę.

Ryszard Kapuściński urodził się w 1932 r. W latach 1958-1972 był dziennikarzem i korespondentem Polskiej Agencji Prasowej. Jak sam wyliczył, w swojej karierze reportera był świadkiem 27 rewolucji, przebywał na frontach dwunastu wojen.

Pisano o nim jako o mistrzu reportażu literackiego i najwybitniejszym pisarzu wśród reporterów. Był podróżnikiem, reporterem, pisarzem. Dzięki wyprawom do Etiopii i Iranu powstały książki, które przyniosły Kapuścińskiemu międzynarodową sławę – „Cesarz” (1978), „Szachinszach” (1982) „Imperium” (1993).

Zmarł 23 stycznia 2007 r. Został pochowany na warszawskich Powązkach.

Źródło: PAP