Od początku Nagrodzie im. Ryszarda Kapuścińskiego towarzyszy skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych konkurs edukacyjny inspirowany wybranymi dziełami autora „Cesarza”. Tegoroczna edycja odwołuje się do jego zbioru reportaży „Busz po polsku”. W tym roku po raz pierwszy konkurs edukacyjny poprzedzą warsztaty dziennikarskie, które poprowadzą Lidia Ostałowska, reporterka „Gazety Wyborczej”, autorka książek „Cygan to Cygan” i „Farby wodne”, współautorka wielu zbiorów reportaży, i Piotr Wójcik, fotoreporter od 1989 związany z „Gazetą Wyborczą”, od 2011 fotograf niezależny, redaktor albumów, kurator wystaw. – Przyjrzyjcie się dworcom Powiśle i Stadion. Położone po dwóch stronach Wisły, z pozoru niedaleko, symbolizują różnice społeczne. Stacja Stadion jest zamknięta, ale teren wokół dynamicznie się rozwija. Czy była buszem po polsku? Jest nim teraz? A może to zamożne, Powiśle z lanserskimi barami, giełdą i mnóstwem drogich sklepów bardziej przypomina dżunglę? Obserwujcie, notujcie, fotografujcie. Zbierzcie materiał. Podpowiemy co z nim zrobić – zachęcają Lidia Ostałowska i Piotr Wójcik.
W warsztatach mogą uczestniczyć zainteresowani udziałem w konkursie, uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Weźmie w nich udział 20 uczestników wybranych przez prowadzących na podstawie wypełnionego formularza zgłoszeniowego. Zgłoszenia można nadsyłać od dziś do 11 stycznia do Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej, ogłoszenie listy osób zakwalifikowanych nastąpi 16 stycznia, a warsztaty odbędą się w czasie ferii zimowych, od 23 do 27 stycznia w Starej Prochowni Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej oraz w plenerze.
Uczestnicy warsztatów zapoznają się z podstawowymi zasadami i gatunkami dziennikarstwa, stworzą podstawowe formy prasowe, prowadzący opowiedzą im o warsztacie reportera, czym jest dla niego temat, bohater, kompozycja, język. Inspiracją wszelkich działań pozostanie debiutancki zbiór Ryszarda Kapuścińskiego „Busz po polsku”. Warsztaty mają pomóc w konkursie edukacyjnym, do którego można zgłaszać prace literackie lub fotograficzne o dowolnej formie, ale o charakterze dokumentalnym (termin składania prac z formularzem zgłoszeniowym upływa 20 kwietnia), również inspirowane „Buszem po polsku”. Wyniki konkursu edukacyjnego zostaną ogłoszone podczas gali finałowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, która odbędzie się 11 maja. Wtedy też oprócz zwycięzców konkursu poznamy laureata nagrody – autora najlepszej książki reportażowej 2011. Laureatami poprzednich edycji byli Jean Hatzfeld i Swietłana Aleksijewicz.
Konkurs edukacyjny organizowany jest przez Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej i Stołeczną Redakcję „Gazety Wyborczej”, przy współpracy Biura Edukacji.
Konkurs
http://bi.gazeta.pl/im/6/10899/m10899326,FORMULARZKONKURS.pdf
http://bi.gazeta.pl/im/8/10899/m10899328,REGULAMINKONKURS.pdf
Warsztaty
http://bi.gazeta.pl/im/7/10899/m10899327,FORMULARZWARSZTATY.pdf
http://bi.gazeta.pl/im/9/10899/m10899329,REGULAMINWARSZTATY.pdf