Podróżnik Maciej Pastwa laureatem Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za 2018

Wyróżnienie przyznawane jest przez marszałka województwa wielkopolskiego „za czynienie dobra”. Pastwa to podróżnik i działacz społeczny, który ostatnio m.in. doprowadził do odbudowy zniszczonej przez trzęsienie ziemi szkoły w Nepalu.

W uzasadnieniu przyznania nagrody podkreślono, że poznaniak Maciej Pastwa to podróżnik, społecznik i filantrop, który wędruje przez świat, niosąc dobro i dzieli się nim z innymi.

– Odwiedził ok. 90 krajów, pomagając tym, którzy tej pomocy potrzebowali. Był m.in. inicjatorem odbudowy szkoły zniszczonej podczas trzęsienia ziemi w Nepalu, był też jej głównym budowniczym. Aby mogła powstać, sprzedał na ten cel swoje mieszkanie. Organizował zbiórki na rzecz pomocy ofiarom wojny w Syrii – powiedział marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Strona podróżnika http://www.pastwa.eu/

Jak dodał, Pastwa „pomaga ludziom gdziekolwiek oni żyją; czyni dobro tak, jak je pojmuje„.

Kandydaturę Macieja Pastwy do Nagrody Wielkopolskiej Nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego zarekomendowała marszałkowi Kapituła, w skład której wchodzą: prof. Andrzej Kwilecki, prof. Waldemar Łazuga, prof. Anna Wolff-Powęska oraz Wojciech Nentwig i Anna Plenzler. Kandydatura ta została również zaakceptowana przez Alicję Kapuścińską, wdowę po pisarzu.

Ideą Nagrody Kapuścińskiego jest uhonorowanie wybitnych postaci lub instytucji życia publicznego z kraju i z zagranicy za wychodzące poza codzienność działania na rzecz społeczeństwa, oraz promowanie ponadczasowych, nieprzemijających wartości.

Pomysł jej ustanowienia zrodził się po tym, gdy goszczący w 2006 roku w Poznaniu Ryszard Kapuściński stwierdził, że Wielkopolanom brakuje nagrody, która wyrastałaby ponad lokalne środowisko i honorowała wielkie postaci, niekoniecznie za zasługi dla regionu. Pomysł podchwycił marszałek województwa wielkopolskiego i w porozumieniu z rodziną Kapuścińskiego ustanowił wyróżnienie.

W 2007 roku jego pierwszą laureatką została zmarła pod koniec 2014 roku misjonarka i lekarka Wanda Błeńska. Wśród laureatów nagrody są także m.in. publicysta Stefan Bratkowski, małżeństwo biznesmenów Solange i Krzysztof Olszewscy oraz prezes spółki Volkswagen Poznań Jens Ocksen.

źródło: https://poznan.onet.pl/nagroda-im-ryszarda-kapuscinskiego-maciej-pastwa-laureatem-za-2018-r/gcf5dhl