Nagroda reporterów dla Domosławskiego

Stowarzyszenie Krajowy Klub Reportażu przyznało swoją Nagrodę Honorową za rok 2010 Arturowi Domosławskiemu za książkę „Kapuściński non-fiction” – podaje przewodniczący stowarzyszenia Marek Rymuszko.

Ogólnopolska organizacja reportażystów – Stowarzyszenie Krajowy Klub Reportażu – postanowiła przyznać swoją Nagrodę Honorową za 2010 r. Arturowi Domosławskiemu za książkę „Kapuściński non-fiction”.

„Podjęta przez nas decyzja nie należała do łatwych, zważywszy, iż Ryszard Kapuściński był w przeszłości laureatem przyznanej mu pośmiertnie przez KKR Nagrody Honorowej za 2007 rok. Jednak rzetelność tomu Artura Domosławskiego, jego znakomity reporterski warsztat, a jednocześnie takt i umiar autora w prezentowaniu faktów nie zawsze łatwych do zaakceptowania przez miłośników twórczości Ryszarda Kapuścińskiego, do których zalicza się wielu członków naszej organizacji, sprawiają, że czytelniczy sukces książki +Kapuściński non-fiction+ okazuje się w pełni zasłużony” – napisał Remuszko w rozesłanym do mediów komunikacie.

„Nie bez znaczenia dla nas jest również to, że laureat wykazał wielką odwagę w dokumentowaniu faktów i wydarzeń zapisanych na kartach swojego bardzo osobistego dzieła, wydatnie wzbogacającego wiedzę o człowieku, którego pisarski dorobek w znaczącym stopniu współtworzy historię polskiego reportażu” – dodał prezes KKR.

Istniejące od 1996 r. Stowarzyszenie Krajowy Klub Reportażu przyznaje Nagrody Honorowe od 2003 r. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. Barbara Włodarczyk (TVP), Oriana Fallaci, Reporters Sans Frontiers (RSF) – międzynarodowa organizacja dziennikarska Reporterzy Bez Granic.

Źródło: PAP