„Kapuściński w Izabelinie i inne opowieści” zapowiedź książki.

Kapuściński w Izabelinie i inne opowieści

16 czerwca w Centrum Kultury w Izabelinie odbędzie się promocja książki studentek Instytutu Dziennikarstwa WDiNP pt.: „Kapuściński w Izabelinie i inne opowieści”. Współautorki książki: Agnieszka Czapla, Alicja Karasińska, Dagmara Karp, Magda Pruszkiewicz i Ewelina Witkowska. Studentki dokumentalistyki i dziennikarstwa na UW (roczniki 1989 i 1990) rozpoczęły prace nad tą publikacją w zeszłym roku.

– Dzisiaj, kiedy książka „Kapuściński w Izabelinie i inne opowieści”, jest już zamkniętą całością i trafia do drukarni, wydaje nam się, że Izabelin znamy od zawsze. Trudno uwierzyć, że półtora roku temu większość z nas nie byłaby w stanie określić nawet jego położenia – zdradzają. – Wszystko zaczęło się w styczniu 2012 roku. Redaktor Stanisław Zawiśliński, wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa, zaproponował udział w nietypowym projekcie. To miał być reportaż o Ryszardzie Kapuścińskim, który w czasie okupacji mieszkał w obecnej gminie Izabelin.

Punktem wyjścia był fragment „Buszu po polsku”, w którym Ryszard Kapuściński opisuje ucieczkę z rodzinnego Pińska na Polesiu. Autorki zaciekawiało jak wyglądało życie rodziny Kapuścińskich w Puszczy Kampinoskiej? Co działo się na tych terenach w czasie okupacji? Jaki wpływ na wybór drogi życiowej reportera miały doświadczenia z tamtych lat? Projekt „Kapuściński w Izabelinie i inne opowieści” miał być odpowiedzią na te pytania.

Wśród pierwszych rozmówców znaleźli się: Czesław Apiecionek, agent literacki Ryszarda Kapuścińskiego, Witold Malarowski, wójt gminy Izabelin i Maryla Łukasińska, wicedyrektor Centrum Kultury. To z ich inicjatywy w 2004 roku reporter został zaproszony na Izabelińskie Spotkania z Książką. Organizatorzy przygotowali dla niego wyjątkową podróż – bryczką zaprzęgniętą w taranty . Kapuściński odwiedził wtedy miejsca, w których bywał jako dziecko.

Od tamtego czasu minęło ponad 60 lat, okolice zmieniły się nie do poznania, mieszkańcy wymieszali… Już spotkania z pierwszymi z nich pokazały, że ich losy warto zderzyć z doświadczeniami i refleksjami Ryszarda Kapuścińskiego. – Wędrując od osoby do osoby, trafiałyśmy na „zwykłych” ludzi, którzy opowiadali nam swoje niezwykłe , warte odnotowania historie – tłumaczy Agnieszka Czapla. – Przez ponad rok poznawałyśmy ludzkie losy, bardzo silnie zakorzenione w dziejach lokalnej społeczności – mówi Ewelina Witkowska.

– Każdy przynosił nowe opowieści. Czasem one się łączyły ze sobą, czasem kłóciły. Składanie tych puzzli i obserwowanie jak powoli z naszych materiałów rodzi się obraz Izabelina, był dla mnie chyba najciekawszym etapem pracy nad książką – wspomina Agnieszka Czapla.

Do projektu włączyli się znajomi Ryszarda Kapuścińskiego, osoby, które spotkały się z nim w różnych, często niecodziennych, okolicznościach. W trakcie kilkunastu miesięcy pracy ścierały się różnorodne wizje tego, jaki kształt ostateczny powinna przybrać przygotowywana książka. Zarówno zespołowa praca nad tekstem, jak i uporządkowanie relacji ponad 30 bohaterów okazały się sporym wyzwaniem. Jak przyznają autorki, najwięcej czasu trzeba było poświęcić na „montaż” tekstu.

„Kapuściński w Izabelinie i inne opowieści” to nie jest praca historyczna , lecz obfitująca w anegdoty wędrówka pamięci, skomponowany z wielu subiektywnych opinii obraz podwarszawskiej „małej Ojczyzny“. Z wielkim pisarzem w tle. To także świadectwo tego jak mieszkańcy gminy Izabelin myślą o swoim otoczeniu , jak postrzegają przeszłość i dzień dzisiejszy.

 

Kapuściński w Izabelinie i inne opowieści

Agnieszka Czapla, Alicja Karasińska, Dagmara Karp, Magda Pruszkiewicz, Ewelina Witkowska

Pomysł i redakcja: Stanisław Zawiśliński

Wydawnictwo „Skorpion”, 2013

Partnerzy publikacji i projektu: Gmina i Centrum Kultury Izabelin, Instytut Dziennikarstwa UW, Fundacja Centrum Badań i Edukacji im. R. Kapuścińskiego, Activa Studio

 

źródło:

http://uw3d.tv/text-kapuscinski-w-izabelinie-i-inne-opowiesci-1193

http://www.centrumkapuscinskiego.pl/cms/?p=1022