Ettore Mo laureatem nagrody im. Kapuścińskiego

Wybitny włoski dziennikarz Ettore Mo jest jednym z laureatów wręczonej w Rzymie nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego w dziedzinie reportażu. Otrzymali ją również włoski fotograf Gianni Berengo-Gardin i pisarz David Van Reybrouck z Belgii.

Nagroda Kapuścińskiego przyznawana jest w ramach organizowanego w Wiecznym Mieście Festiwalu Literatury Podróżniczej we współpracy z rodziną autora „Cesarza”, Instytutem Polskim w Rzymie i włoskim wydawnictwem Feltrinelli.

Ceremonia wręczenia statuetek trzeciej edycji nagrody, z udziałem wdowy po Ryszardzie Kapuścińskim, Alicji, i córki Rene Maisner, odbyła się w pałacyku w rzymskim parku Villa Celimontana.

82-letni Ettore Mo to legenda włoskiego dziennikarstwa i reportażu, jeden z najbardziej znanych korespondentów wojennych i ekspert w dziedzinie polityki zagranicznej. Przez wiele lat był wysłannikiem dziennika „Corriere della Sera” do najbardziej zapalnych punktów świata. Do 1979 roku pisał o muzyce i teatrze. Wtedy po raz pierwszy jako wysłannik pojechał do Iranu, by relacjonować powrót ajatollaha Chomeiniego z wygnania i jego dojście do władzy. W tym samym roku po raz pierwszy wyruszył w podróż do Afganistanu, stając się z czasem jednym z najwybitniejszych znawców tego kraju. Niekiedy wjeżdżał tam nielegalnie, raz przebrany za mudżahedina przemierzył góry.

W latach 90. Mo był wysłannikiem na Bałkany. Opisywał między innymi wojnę w Bośni.

Jego relacje z każdego zakątka świata ukazały się w wielu tomach, choć on sam żartuje, że nie napisał żadnej książki, gdyż składają się na nie wybrane przez wydawców jego reportaże dla „Corriere della Sera”.

Otrzymał we Włoszech kilkadziesiąt nagród literackich i dziennikarskich.

Drugi laureat nagrody imienia Kapuścińskiego to jeden z najbardziej znanych włoskich fotografów, 84-letni Gianni Berengo Gardin. Współpracował przez wiele lat z włoską prasą, a także z „Le Figaro”, tygodnikami „Time” i „Stern”. Fotografuje architekturę i pejzaże, życie codzienne. Swoje prace zaprezentował na kilkuset wystawach na świecie, w najbardziej znanych galeriach i muzeach. Wydał 210 albumów ze zdjęciami. Przed kilkoma laty zaczął fotografować społeczności Romów we Włoszech.

Najmłodszy laureat tegorocznej nagrody, pisarz David Van Reybrouck z Belgii, ma 43 lata. Pisze książki historyczne, powieści, poezję, sztuki teatralne. W swej pierwszej książce „Plaga” opisał życie w RPA po zakończeniu epoki apartheidu. Inne też poświęcił Afryce, między innymi Demokratycznej Republice Konga. Prowadził w tym kraju warsztaty literackie.

Organizatorzy Festiwalu Literatury Podróżniczej i fundatorzy nagrody poinformowali również o przyznaniu specjalnego wyróżnienia dziennikarzowi „Gazety Wyborczej” Pawłowi Smoleńskiemu za uwagę, z jaką śledzi bieżące wydarzenia na świecie.

W poprzednich latach nagrodę Kapuścińskiego otrzymali między innymi: włoski pisarz Alessandro Leogrande, wybitny polonista i tłumacz Francesco M. Cataluccio, publicysta Paolo Rumiz.

(dp)

źródło: http://wiadomosci.onet.pl/swiat/wlochy-ettore-mo-laureatem-nagrody-im-kapuscinskiego/732s2