Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lesznie Krystyna Łasowska została laureatką Wielkopolskiej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za rok 2014

Foto: Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta Krystyna Łasowska
Foto: Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta
Krystyna Łasowska

Krystyna Łasowska, dyrektorka II LO w Lesznie, została laureatką Wielkopolskiej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za 2014 r. Tym wyróżnieniem marszałek Marek Woźniak nagradza osoby za wybitne osiągnięcia dla regionu i promowanie ponadczasowych wartości.

Wręczana rokrocznie podczas spotkania noworocznego u marszałka i wojewody wielkopolskiego nagroda przyznawana jest za „czynienie dobra”. Powstała z inspiracji goszczącego w Poznaniu w 2006 roku reportażysty, dziennikarza i publicysty Ryszarda Kapuścińskiego.

Jak podkreślono w trakcie wręczania wyróżnienia, Krystyna Łasowska została nagrodzona za pasję i charyzmę: kierowane przez nią liceum wyróżnia się wśród szkół w Polsce i wypromowało nowy styl zdobywania wiedzy.

Statuetkę wręczyli wspólnie żona Ryszarda Kapuścińskiego Alicja i marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. – Krystyna Łasowska zasłużyła na nagrodę swoją działalnością. Jako dyrektor II LO w Lesznie zaproponowała swoim uczniom, swojej społeczności szkolnej nowoczesne działania w dziedzinie edukacji. To m.in. klasy akademickie, przygotowanie do międzynarodowej matury, klasy dwujęzyczne. Ta szkoła przygotowuje wielu olimpijczyków, laureatów wielu konkursów – powiedział Woźniak.

– Wart podkreślenia jest szkolny wolontariat; wielu uczniów zaangażowanych jest w różne działania w szpitalach, w domach pomocy społecznej. Ważne jest też działanie towarzystwa przyjaciół szkoły, oferujące stypendia, wspieranie badań naukowych swoich uczniów i absolwentów – dodał.Laureatka, odbierając nagrodę, podkreśliła, jak wielką rolę w pracy pedagogicznej odgrywa pasja.

– Nauczyciel z pasją potrafi zachęcić ucznia do przedmiotu, do działań. U niego młodzież nie nudzi się na lekcjach, nie patrzy na zegarek – żałuje, gdy lekcja się kończy. Uczniowie szybko rozpoznają, który nauczyciel uczy z pasją. Cała sztuka polega na tym, by takich nauczycieli zgromadzić w jednym miejscu – mnie się to udało – powiedziała. – To wyróżnienie jest dla mnie czymś wyjątkowym, szczególnym. Jestem zaskoczona, że dostrzeżono mnie i moją szkołę. Dużo się mówi o szkołach, nauczycielach – często mówi się źle. Nas pokazano z jak najlepszej strony – nic lepszego być nie może – dodała.

Ideą nagrody jest uhonorowanie wybitnych postaci lub instytucji życia publicznego z kraju i z zagranicy za wychodzące poza codzienność działania na rzecz społeczeństwa oraz promowanie ponadczasowych, nieprzemijających wartości. W 2007 roku jej pierwszą laureatką została zmarła pod koniec 2014 roku w wieku 103 lat misjonarka i lekarka zwana „matką trędowatych” Wanda Błeńska. W sobotę uczestnicy uroczystości uczcili jej pamięć minutą ciszy.

Rok później nagrodzono b. szefową Instytutu Zachodniego w Poznaniu prof. Annę Wolff-Powęską, w 2009 – publicystę Stefana Bratkowskiego, następnie małżeństwo biznesmenów Solange i Krzysztofa Olszewskich, oraz socjologa prof. Andrzeja Kwileckiego. W 2012 roku nagrodę otrzymał genetyk prof. Maciej Kurpisz, a rok później ordynator Hospicjum Palium w Poznaniu prof. Jacek Łuczak. Laureatkami za 2013 rok zostały Patrycja Malik, Katarzyna Białous i Agnieszka Labijak – założycielki Fundacji Dzieci Madagaskaru Ankizy Gazy, która powstała, aby nieść pomoc mieszkańcom wyspy.

Kapuściński podczas swojej ostatniej wizyty w Poznaniu w 2006 roku powiedział, że Wielkopolanom brakuje nagrody, która wyrastałaby ponad lokalne środowisko i honorowała wielkie postaci, niekoniecznie za zasługi dla regionu. Pomysł podchwycił marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak i w porozumieniu z rodziną Kapuścińskiego ustanowił nagrodę.

źródło: http://wiadomosci.onet.pl/poznan/dyrektor-lo-w-lesznie-laureatka-nagrody-im-ryszarda-kapuscinskiego/05412