Anna Goc z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego. Za wstrząsający reportaż o świecie Głuchych

Anna Goc jest laureatką 14. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jej debiutancka książka „Głusza” (Wydawnictwo Dowody) została uznana przez jury za najlepszy reportaż minionego roku. Autorka otrzymała w nagrodę 100 tysięcy złotych. Finałowa gala odbyła się w sobotni wieczór w Teatrze Studio.

Reporter powinien oddawać głos, tym którzy tego głosu są pozbawieni – tak powiedział kiedyś Ryszard Kapuściński. Trudno by te słowa zabrzmiały celniej niż w przypadku książki „Głusza” (…) Anna Goc pisze precyzyjnie, z namysłem stawiając każde słowo. Jej język jest prosty, surowy, celny. Siła jej narracji tkwi we wrażliwości na niuanse, w wyszukiwaniu wielości aspektów kondycji osób niesłyszących. Podziw budzi to, z jakim zaangażowaniem usiłuje ukazać nam świat z ich perspektywy.

– to fragment laudacji przewodniczącej jury, Katarzyny Surmiak-Domańskiej, wygłoszonej podczas finałowej gali Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. 

Na finał konkursu przyjechała do Polski Christina Lamb z Wielkiej Brytanii, autorka książki „Nasze ciała, ich pole bitwy. Co wojna robi kobietom”, przełożonej na język polski przez Agnieszkę Sobolewską, wydanej przez Znak Literanova. W finale znalazły się również reportaże Wydawnictwa Czarne: Anny Bikont „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie” i Ilony Wiśniewskiej „Migot. Z krańca Grenlandii” oraz Wydawnictwa Dowody ‒ zwycięska książka Anny Goc „Głusza” i Jakuba Sieczki „Pogo”. 

Nagradzamy najlepsze reportaże

W 14. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego zgłoszone zostały 143 książki. 97 z nich zostało napisanych po polsku, 46 to tłumaczenia z siedmiu języków: angielskiego – 33, hiszpańskiego – 3, rosyjskiego – 3, francuskiego – 3, niemieckiego – 2, słowackiego i niderlandzkiego – po jednej. O przyznaniu nominacji oraz głównej nagrody zdecydowało jury pod przewodnictwem Katarzyny Surmiak-Domańskiej, w składzie: William Brand, Elżbieta Sawicka, Abel Murcia Soriano i Ludwika Włodek.

Organizatorem i fundatorem Nagrody jest Miasto Stołeczne Warszawa, konkurs współorganizuje redakcja „Gazety Wyborczej”, a partner Nagrody to „Książki. Magazyn do Czytania”. Patronat honorowy nad finałem 14. edycji objęła Ambasada Królestwa Danii oraz Ambasada Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. 

Spotkanie z laureatką

28 maja, w ostatnim dniu Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, odbędzie się spotkanie z laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Anną Goc. Rozmowę poprowadzi Magdalena Kicińska, a wydarzenie odbędzie się na Scenie Głównej (IV piętro Pałacu Kultury i Nauki), początek o godz. 13.00.

źródło: https://kultura.um.warszawa.pl/-/nagroda-kapuscinskiego-14-edycja-final