Zgłoszono 72 książki do Nagrody im. Kapuścińskiego za reportaż literacki 2011

72 książki zgłoszono do tegorocznej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Dziesięć tytułów nominowanych do nagrody poznamy 5 marca, piątkę finalistów – w kwietniu, a laureata – w maju.

Do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki 2011 zgłoszono 72 książki. Ponad połowa zgłoszonych tytułów – 41 pozycji – to książki autorów polskich. 31 pozostałych tytułów zgłoszonych do nagrody to książki autorów zagranicznych reprezentujące siedem języków: angielski (19 książek), niemiecki (4), francuski (3), szwedzki (2) oraz niderlandzki, rosyjski i włoski (po jednej książce) – poinformowała sekretarz nagrody, Bożena Dudko.

Do nagrody im. Kapuścińskiego za reportaż literacki książki zgłosiło w tym roku 29 wydawców, najwięcej propozycji nadesłało wydawnictwo Czarne – 19 tytułów, nieco mniej Świat Książki – 8 książek, a Nasza Księgarnia i W.A.B. – po 5 tytułów.

Tytuły dziesięciu książek nominowanych w tym roku do nagrody im. Kapuścińskiego ogłoszone zostaną na konferencji prasowej 5 marca, następnego dnia po 80. urodzinach patrona nagrody, piątkę finalistów poznamy w kwietniu, a laureata – 11 maja wieczorem, w drugim dniu III Warszawskich Targów Książki. 

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana jest co roku autorowi najlepszego reportażu literackiego opublikowanego po polsku w formie książki. Pierwszym laureatem w 2010 roku został francuski dziennikarz i korespondent wojenny Jean Hatzfeld za reportaż z Rwandy „Strategia antylop” w przekładzie Jacka Giszczaka. W drugiej edycji nagrody zwyciężyła Swietłana Aleksijewicz, autorka książki „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, będącej zbiorem relacji kobiet-żołnierzy w Armii Czerwonej podczas II wojny; książkę przełożył na polski Jerzy Czech.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego jest formą wyróżnienia i promocji najwartościowszych książek reporterskich, które podejmują ważne problemy współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. Jej celem jest uhonorowanie Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportera, dziennikarza, publicysty i poety, najczęściej – obok Stanisława Lema – tłumaczonego polskiego autora. Zwycięzca otrzymuje 50 tysięcy złotych, a jeśli jest nim autor zagraniczny, nagrodę 15 tys. zł odbiera także jego tłumacz.

Organizatorami nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki są miasto st. Warszawa i „Gazeta Wyborcza”.

Źródło: PAP