źródło: Polskie Radio
data publikacji: 2007-01-23
——————————————————————–
W wieku 74 lat zmarł Ryszard Kapuściński – reportażysta, dziennikarz i publicysta. Iwona Smolka, dziennikarka Programu II Polskiego Radia wspomina go jako człowieka niezwykle otwartego, skromnego, który nie stawiał barier pomiędzy sobą – pisarzem a rozmówcą- czytelnikiem. Iwona Smolka podkreśla też, że Ryszard Kapuściński niezwykle skromnie podchodził do własnej twórczości. Dziennikarka dodaje, że dla Kapuścińskiego najważniejsza była poezja, dlatego też wielkim szacunkiem i podziwem darzył innych poetów.
„To był znakomity pisarz”- mówi o Ryszardzie Kapuścińskim Wiesław Myśliwski, który podkreślił, że nigdy nie uważał Kapuścińskiego za reportera, lecz właśnie za pisarza. Wiesław Mysliwski zaznaczył, że nigdy nie zapomni niezwykłego wrażenia, jakie pozostawiła po sobie książka „Cesarz”. Zdaniem pisarza jest to utwór wybitny i znakomita literatura. Janusz Odrowąż-Pieniążek, dyrektor Muzeum Literatury w Warszawie przyrównał twórczość Kapuścińskiego do twórczości Ksawerego Prószyńskiego i Melchiora Wańkowicza. „Wielka literatura i wielki reportaż”- zaznaczył Odrowąż -Pieniążek. Podkreślił, że taka kombinacja nie często udawała się reportażystom.
Ryszard Kapuściński urodził się w 1932 r. w Pińsku na Polesiu (dziś Białoruś). Jako dziennikarz zadebiutował w wieku 17 lat w tygodniku „Dziś i jutro”, potem pisywał w „Sztandarze Młodych”. W roku 1951 rozpoczął studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, przeniósł się jednak na historię. Od lat 50. ubiegłego stulecia podróżował jako reportażysta po całym świecie (zaczynał jako reporter Polskiej Agencji Prasowej). Był świadkiem 27 rewolucji, wydał 19 reporterskich książek, zyskał międzynarodową sławę i uznanie. Napisał m.in. „Busz po polsku”, „Chrystusa z karabinem na ramieniu”, „Wojnę futbolową”, „Cesarza”, „Szchinszacha”, „Imperium”, „Heban” i „Lapidarium” z refleksjami z podróży i lektur.