Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego – nominacje!

Dwa reportaże polskich autorów i trzy przetłumaczone z języków obcych – w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Spośród tej nominowanej piątki zostanie wyłoniona książka-laureatka 13. edycji.

Jury pod przewodnictwem Katarzyny Surmiak-Domańskiej wybrało pięć reportaży, którym przyznało nominacje. Ich autorki i autorzy opowiadają historie rozgrywające się w Boliwii, Grecji, Egipcie, Tybecie i Polsce.

Oto nominacje 13. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego: 

•    Barbara Demick Zjadanie Buddy. Życie tybetańskiego miasteczka w cieniu Chin, z jęz. angielskiego przełożyła Barbara Gadomska (Wydawnictwo Czarne)
•    Małgorzata Gołota Spinalonga. Wyspa trędowatych (Wydawnictwo Agora) 
•    Peter Hessler Pogrzebana. Życie, śmierć i rewolucja w Egipcie, z jęz. angielskiego przełożyła Hanna Jankowska (Wydawnictwo Czarne)
•    Rafał Hetman Izbica, Izbica (Wydawnictwo Czarne)
•    Ander Izagirre Potosí. Góra, która zjada ludzi, z jęz. hiszpańskiego przełożył Jerzy Wołk-Łaniewski (Wydawnictwo Filtry)

Z finałowej piątki jury wybierze reportaż, który otrzyma tegoroczną Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego. Nagrody pieniężne(otwiera się w nowej karcie) zostaną też przyznane pozostałym autorkom/autorom, a także tłumaczkom/tłumaczowi nominowanych książek. 

Miasto Stołeczne Warszawa jest organizatorem i fundatorem Nagrody, partnerem jest Fundacja im. Ryszarda Kapuścińskiego Herodot. Konkurs współorganizuje redakcja „Gazety Wyborczej”. 

źródło: https://kultura.um.warszawa.pl/-/nagroda-kapuscinskiego-znamy-nominacje