„Jeszcze dzień życia” projekt kadru filmu animowanego poświęconego podróży Ryszarda Kapuścińskiego do Angoli.

Jeszcze dzień życia 3D © 2012 Platige Image
Jeszcze dzień życia 3D © 2012 Platige Image
Jeszcze dzień życia 3D © 2012 Platige Image
Jeszcze dzień życia 3D © 2012 Platige Image

Trudno powiedzieć kto był pomysłodawcą animacji przedstawiającej podróż Ryszarda Kapuścińskiego do Angoli. Dokument powstaje na podstawie głośnej książki autora pt. „Jeszcze dzień życia„. Wielonarodowościowa ekipa pokusiła się o realizację animacji, która w Polsce dopiero powoli zaczyna zdobywać zwolenników. Koprodukcja polskich, hiszpańskich, niemieckich i belgijskich twórców już teraz jednak zasługuje na uwagę i kilka słów wprowadzenia. Sam dokument dotyczy podróży Kapuścińskiego po Afryce, gdzie odbywał swą reporterską, niemal samobójczą misję obserwując walki Angoli o niepodległość. Akcja rozpoczyna się w 1975 roku, a w czasach współczesnych ma się zakończyć.

Jak nie trudno się domyśleć, animacja zostanie stworzono w technice 3D. Obraz zostanie jednak uzupełniony i przepleciony o rzeczywiste, realistyczne postacie. W efekcie doświadczymy czegoś z pogranicza opowieści fabularnej w formie animacji, z efektami 3D oraz dokumentu, który w zamierzeniu stanowić ma sentymentalną opowieść, jaką roztaczają realne postacie uczestniczące w tamtych wydarzeniach. To także nie lada gratka dla miłośników komiksów. W postać głównego bohatera, będącego owocem szkicu wprawnej ręki grafika- rysownika wcieli się sam Kapuściński. Jeśli chodzi zaś o realistyczne zdjęcia do części dokumentalnej, to będą kręcone m.in na Kubie , w Polsce, Portugalii i Angoli.

Wyzwanie w wielkim stylu.

Tych, którzy na samą myśl o projekcie zapalili się w oczekiwaniu na jego realizację należy nieco zmartwić, ponieważ efekty przewiduje się dopiero na 2015 rok. Czas leniwego oczekiwania z pewnością umilą jednak lektury Kapuścińskiego, których napisał przecież całą masę. Dobrze już teraz zaznajomić się z klimatem świata kreowanym przez samego Kapuścińskiego i wybrać się w podróż jego śladami, tak jak hiszpański reżyser Raul de la Fuente i Polak Damian Nenow, mimo że naszą bazą będą najprawdopodobniej wyłącznie książki.

źródło: http://www.full3d.pl/jeszcze-dzien-zycia/