Zaproszenie na wręczenie nagrody Warszawskiej Premiery Literackiej Markowi Millerowi za Pisanie. Z Ryszardem Kapuścińskim rozmawia Marek Miller

Wręczenie nagrody Warszawskiej Premiery Literackiej Markowi Millerowi za Pisanie. Z Ryszardem Kapuścińskim rozmawia Marek Miller, książkę kwietnia 2012, wydana przez Wydawnictwo Czytelnik. Laudację wygłosi Piotr Wojciechowski, fragmenty przeczyta Andrzej Ferenc.

 

Kiedy:  25 kwietnia 2012 (środa) g. 17:00

Gdzie: Klub Księgarza, Rynek Starego Miasta 22/24 (mapa)

Wstęp: wolny.

Wiosną 1987 r. grupa dziennikarzy i studentów skupionych w Pracowni Reportażu zorganizowała przeprowadzenie wywiadu z Ryszardem Kapuścińskim w studiu filmowym w Łodzi. Kilkudniową rozmowę z najsłynniejszym polskim reporterem poprowadził Marek Miller. Zrealizowane wówczas nagranie, uzupełnione zdjęciami wykonanymi przez Ryszarda Kapuścińskiego podczas podróży w Trzecim Świecie, stanowi treść filmu.

Dyskusje, które na temat pisania reportażu Marek Miller prowadził wielokrotnie z Ryszardem Kapuścińskim, tworzą też oś książki. Jej treść dopełniają fragmenty innych wywiadów, artykułów i książek Ryszarda Kapuścińskiego na temat sztuki reportażu, uporządkowane tematycznie przez Marka Millera. Autor CesarzaSzachinszachaImperiumHebanuopowiada o całym procesie twórczym – od wymyślenia tematu, poprzez zbieranie informacji, opracowanie materiału, po żmudny trud samego pisania. Zwraca uwagę na niezwykle istotne szczegóły, jak tytuł czy pierwsze zdanie tekstu. Chociaż z założenia mówi o ogólnych zasadach powstawania reportażu, to jesteśmy też pewni, że przede wszystkim zwierza się ze swojej metody pracy, zwłaszcza że ilustruje opowieść wspomnieniami i anegdotami ze swego życia, podróży reporterskich, spotkań ze studentami dziennikarstwa.
Książka powinna zainteresować zarówno wiernych czytelników dzieł Ryszarda Kapuścińskiego, jak i osoby pasjonujące się dziennikarstwem, chcące je studiować i uprawiać.

źródło: materiały prasowe