Ryszard Kapuściński

Pisarz · Reporter · Poeta 1932–2007 Kim był? Od czego zacząć? Oś czasu
Tekst

A Good Man in Africa

Autor: W. F. Deedes Publikacja: The Daily Telegraph Data: 2001-06-15

Autor: W. F. Deedes
Źródło: The Daily Telegraph (UK), 15 czerwca 2001

Streszczenie redakcji kapuscinski.info. Poniższy opis jest opracowaniem na podstawie oryginalnego tekstu. Pełny artykuł dostępny w archiwum The Daily Telegraph.


Recenzja Billa Deedesa — W.F. Deedes, baron Deedes, był jedną z legend brytyjskiego dziennikarstwa: przez dekady reporter i redaktor Daily Telegraph, poseł do parlamentu, minister w rządzie Macmillana, uczestnik kampanii Etiopskiej z 1935 roku, prawdopodobna inspiracja dla Evelyn Waugh przy tworzeniu postaci Bota Bootsa w Scoop.

Deedes ocenia Heban entuzjastycznie, wskazując na unikalną pozycję Kapuścińskiego: Polak bez kolonialnego bagażu, z własnym doświadczeniem zniewolenia narodowego, zdolny zobaczyć Afrykę oczami czysto ludzkimi. Deedes — który sam obserwował Afrykę przez dziesięciolecia z perspektywy brytyjskiej — podkreśla, co Kapuściński widział a co umykało zachodnim dziennikarzom.

Tytuł recenzji nawiązuje do powieści Alexandra Fullera i jednocześnie wyraża prosty sąd: Kapuściński był w Afryce dobry — dla kontynentu, dla jego mieszkańców, dla czytelników. Tekst reprezentuje nurt przyjęcia Kapuścińskiego w brytyjskim mainstreamie: bez zastrzeżeń o faktach, z podziwem dla humanizmu i prozy.

źródło: kapuscinski.info