Ryszard Kapuściński

Pisarz · Reporter · Poeta 1932–2007 Kim był? Od czego zacząć? Oś czasu

Fabianowski o Kapuścińskim

Autor:Informacyjna Agencja Radiowa
Źródło:Informacyjna Agencja Radiowa

Andrzej Fabianowski uważa, że Ryszard Kapuściński był jednym z największych współczesnych pisarzy polskich. Profesor Instytutu Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego sprzeciwia się określaniu Kapuścińskiego jedynie jako reportera. Jak tłumaczy Kapuścinski był pisarzem, który wypowiadał się przede wszystkim w dziedzinie reportażu, ale zdecydowanie przekraczającym ramy tego gatunku. Badał, jaki jest współczesny człowiek i świat.

Według Fabianowskiego, wielkość twórczości Kapuścińskiego polega na tym, że łączy to, co uniwersalne z tym co indywidualne. Potrafił napisać tekst o wielkiej, światowej polityce, a jednocześnie pokazać na tle tej polityki indywidualne losy człowieka; to w jaki sposób trendy globalne odciskają się na pojedynczej egzystencji każdego człowieka.

Ryszard Kapuściński napisał ponad 20 książek, które zostały przetłumaczone na 25 języków. Krytycy na całym świecie podkreślają doskonałą umiejętność syntezy, uniwersalność i ponadczasowy charakter kwestii poruszanych przez polskiego pisarza.

źródło: kapuscinski.info