Wojciech Tochman laureatem nagrody Premio Kapuściński 2016

Premio Kapuściński

Dziennikarz i pisarz Wojciech Tochman znalazł się w gronie tegorocznych laureatów piątej odsłony nagrody za reportaż im. Ryszarda Kapuścińskiego – Premio Kapuściński.

Nagroda przyznawana jest za “umiejętność opowiadania miejsc i kultur, kronikarskiej obserwacji i przekazania jej w narracji”.

Reporter, dziennikarz, wydawca i wykładowca Wojciech Tochman został laureatem prestiżowej nagrody, jaką od 2012 roku przyznaje Włoskie Towarzystwo Geograficzne. Znalazł się w grupie uhonorowanych za swoją twórczość literacką. Statuetkę odbierze 24 września w Rzymie.

Pozostali nagrodzeni to fotograficy Letizia Battaglia i Massimo Sestini, włoski rysownik, który tworzy pod pseudonimem Zerocalcare oraz dziennikarz i prezenter telewizyjny Corrado Formigli.

Nagrodę przyznaje Włoskie Towarzystwo Geograficzne. Wyróżnienie powstało w 2012 roku m.in. z inicjatywy Instytutu Polskiego w Rzymie, we współpracy z rodziną Ryszarda Kapuścińskiego i Wydawnictwem Feltrinelli. Nagrodzeni otrzymują odlaną w brązie rzeźbę polskiego artysty Krzysztofa M. Bednarskiego.

Premio Kapuściński
Premio Kapuściński

W uroczystości udział wezmą Marco Cattaneo, dyrektor National Geographic Italia, oraz córka Ryszarda Kapuścińskiego – Zojka Kapuścińska.

Wojciech Tochman urodził się w 1969 roku w Krakowie. Od 1990 roku jest związany z “Gazetą Wyborczą”. Jest także współzałożycielem Instytutu Reportażu, wykłada w Polskiej Szkole Reportażu. Do jego najważniejszych książek należą: “Schodów się nie pali” – pierwszy zbiór reportaży, “Jakbyś kamień jadła” – reporterska opowieść o Bośni, “Wściekły pies” – zbiór reportaży o Polsce czy “Dzisiaj narysujemy śmierć” – opowieść o Rwandzie. W 2013 roku wydał “Eli, Eli” – reporterska opowieść o slumsach w Manili stolicy Filipin. Tochman jest finalistą nagrody literackiej Nike. Prowadził też telewizyjny program poświęcony osobom zaginionym “Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie”. Założył Fundację ITAKA – poszukującą zaginionych i pomagającą ich rodzinom.