Ryszard Kapuściński nieznany. Spotkanie w Teatrze Starym w Lublinie.

7 lutego 2013 r. godz. 18:00

Teatr Stary w Lublinie

Wstęp wolny

Dyskusja z udziałem Alicji Kapuścińskiej, wdowy po pisarzu, Mirosława Ikonowicza (PAP) i Marka Millera (Laboratorium Reportażu).

Prowadzenie – Bogusław Wróblewski, redaktor naczelny „Akcentu”.

Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego.

Wydawnictwo PWN drukuje właśnie tom nieznanych w Polsce wykładów i szkiców Kapuścińskiego (tłumaczenia z hiszpańskiego i włoskiego), a przed kilkoma miesiącami w Wydawnictwie UMCS ukazała się dwujęzyczna edycja jego Wierszy zebranych (po polsku i po angielsku). Obie te książki stanowią punkt wyjścia do dyskusji z udziałem Alicji Kapuścińskiej, wdowy po pisarzu, Mirosława Ikonowicza, korespondenta PAP, wieloletniego przyjaciela Kapuścińskiego, oraz Marka Millera, autora tomu rozmów z pisarzem, zarejestrowanych również w postaci filmowej (fragmenty zaprezentujemy na spotkaniu). Refleksja Ryszarda Kapuścińskiego na temat współczesnego świata odznaczała się niezwykłą przenikliwością – wiele jego diagnoz potwierdza się po latach.

W cyklu „Goście Akcentu” prezentujemy najwybitniejszych polskich twórców związanych z Lublinem poprzez swoje życie lub dzieło. Zmarły przed 6 laty Ryszard Kapuściński był współzałożycielem Wschodniej Fundacji Kultury „Akcent” i członkiem jej Rady Programowej. Tutaj, pod red. B. Wróblewskiego, opracowano pierwszą monografię jego dorobku pt. „Życie jest z przenikania” (PIW 2008). Na Lubelszczyźnie, w Pawłowie, który odwiedzał w dzieciństwie, odbywają się coroczne zjazdy „Kapumaniaków” – miłośników jego twórczości, a w Siennicy Różanej działa od kilku lat Wakacyjna Akademia Reportażu im. R. Kapuścińskiego, której patronuje UMCS.
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.