Relacja z telewizyjnej Panoramy

Relacja z telewizyjnej Panoramy
(07-11-2002 godz. 22.00)

Rzesze czytelników dobrej książki przyszły dziś wieczorem do jednej z najbardziej znanych warszawskich kawiarnii wydawnictwa “Czytelnik” na promocję najnowszej książki Ryszarda Kapuścińskiego – “Lapidarium V”. Jak mówi autor: “Z potoku słów i informacji warto wydobyć i zapisać wartościowe myśli”. Dlatego od dwunastu lat powstają kolejne “Lapidaria”.

“Lapidarium” to przemyślenia z codziennego życia. Ryszard Kapuściński mówi, że zanim napisze jedno własne zdanie – czyta tysiąc cudzych. Pisze codziennie, zawsze ręcznie. Jedna myśl może się krystalizować kilka godzin. Jeśli pisanie idzie dobrze, powstaje nawet półtorej strony dziennie.

Ryszard Kapuściński: “Te informacje bieżące odbieramy ciągle w prasie, radiu, tv, natomiast to czego nam brakuje, to brakuje nam próby jakiegoś syntetyzowania tych wydarzeń, próby jakiejś refleksji na ten temat; w jakim kierunku ten nasz świat się zmienia, w jakim kierunku się rozwija i gdzie my wszyscy w tym świecie się znajdujemy, jaki on będzie dla nas?”

Do każdego z “Lapidariów” powstaje cztery razy więcej materialu niż jest publikowane. Pisarz kilkakrotnie dokonuje selekcji. Praca nad “Lapidariami” trwa równocześnie z pisaniem reportaży z podróży. To właśnie one przyniosły Ryszardowi Kapuścińskiemu światową sławę. “Cesarz”, “Imperium” i “Heban” to tylko niektóre z książek publikowanych w kilkudziesięciu językach. Ryszard Kapuściński był świadkiem 27 rewolucji, 4 razy formalnie został skazany na śmierć.

opracowanie własne
www.kapuscinski.info