Kategoria: Z Afryki

Recenzja “Z Afryki”

Autor: Jarosław Mikołajewski
źródło: Gazeta Wyborcza, Duży Format
data publikacji: 2002-06-26
Polecamy – “Z Afryki”, album zdjęć Ryszarda Kapuścińskiego na I Rzymskim Biennale Fotografii

Te zdjęcia powstawały przez wiele lat, podczas licznych podróży Ryszarda Kapuścińskiego po Afryce, gdzie pracował jako korespondent PAP i reporter. Zrobił ich kilka tysięcy (wiele z nich zaginęło lub zostało zarekwirowanych), ale z tych, które ocalały, ułożył – z pomocą Izabeli Wojciechowskiej i Macieja Buszewicza – album. Otrzymaliśmy galerię afrykańskich twarzy: uśmiechniętych, nieufnych, wrogich, zaskoczonych.

“Wszystko zaczęło się dawno, jeszcze w dzieciństwie, od smutnego dla mnie odkrycia, że nie mam żadnych zdolności do rysunku – pisze Ryszard Kapuściński we wstępie do albumu “Z Afryki”, który właśnie robi furorę we Włoszech. – Myślałem: tyle niezwykłych rzeczy dzieje się wokół mnie, a ja nie umiem ich zatrzymać, utrwalić. Widziałem las, zboża, kwiaty, ale przede wszystkim twarze rodziców, rówieśników, sąsiadów – gdybym umiał je narysować, marzyłem, i w ten sposób zachować, uwiecznić! Było to w czasie wojny (…) Świat przechodził i zapadał się gdzieś za niewidzialnym horyzontem, zostawiając w mojej pamięci tylko ulotne ślady, które szybko zacierały się i ginęły. Nie myślałem wtedy, że moje problemy rozwiąże kiedyś fotografia”.

W ciągu dwóch tygodni sprzedano we Włoszech cztery tysiące egzemplarzy – dotychczas taki sukces był zastrzeżony dla Umberta Eco. Album przygotowało znane wydawnictwo Bruno Mondadori na inaugurację międzynarodowego festiwalu “FotoGrafia”, który odbywał się w Rzymie od 21 maja do 22 czerwca. 40 fotografów z całego świata wystawiało prace w najważniejszych rzymskich obiektach: od starożytnych Term Dioklecjana po dworzec Termini. Temat był tylko jeden, za to rozległy: świat.

“Precz z fikcją, patynowaną fotografią i zdjęciami reklamowymi. Głos należy do reportażu – pisze Arianna Di Genova w “l’Espresso”. – Setki zdjęć pokazują historie prawdziwe, rejestrują kronikę wypadków, zbierają ślady powszedniego życia, opowiadają o cierpieniach, o nędzy i wojnach”.

Każdy z 40 fotografów zaproszonych na I Rzymskie Biennale Fotografii (impreza się udała, wejdzie już na stałe do kalendarza włoskich wydarzeń kulturalnych) miał swoją wystawę. 35 zdjęć z Afryki Ryszarda Kapuścińskiego pokazano w prestiżowym Domu Literatury (Casa della letteratura) w Palazzo dell’orologio Bramantego. Tam również, w obecności autora, 25 maja odbyła się prezentacja albumu “Dall’Africa”, który można traktować jako dopełnienie jego “Hebanu” (przełożonego już na ponad 20 języków). Album zawiera 105 fotografii (kolorowych i czarno-białych). “To nie pocztówki – Francesco M. Cataluccio pisze w przedmowie do włoskiego wydania albumu o stosunku Kapuścińskiego do fotografowanych ludzi – to świadectwo miłości i szacunku”.

Izabela Wojciechowska zapowiada, że pod koniec lata wystawa (większa niż rzymska) afrykańskich zdjęć Kapuścińskiego zostanie pokazana w Madrycie, a jesienią – w warszawskiej Zachęcie. Album ma już dwie zagraniczne edycje: hiszpańską (2001) i włoską (2002).

Jarosław Mikołajewski

Źródło: Gazeta Wyborcza, Duży Format z 26.06.2002

redakcja

Share
Opublikowano
redakcja

Recent Posts

Katarzyna Kobylarczyk, laureatką 11. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki za 2019 rok.

Osiemdziesiąt lat po zakończeniu wojny domowej Hiszpania wciąż nie wie, co zrobić z ciałami ofiar. Musiało…

27 maja 2020

W tym roku Finał 11. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego świętujemy ONLINE cały tydzień!

22–26 MAJACodziennie o 9.00 zdjęcia, wywiady z autorkami/autorami i tłumaczką/tłumaczami, nagrania wideo, czyli parominutowy felieton…

23 maja 2020

Pięć najlepszych reportaży w finale Nagrody Kapuścińskiego.

W finale znalazło pięć książek: relacja Artema Czecha z wojny na wschodzie Ukrainy; reportaż śledczy…

16 kwietnia 2020

Relacja z wręczenia Nagrody Translatorskiej dla Tłumaczy Ryszarda Kapuścińskiego za całokształt twórczości: Ole Michael Selberg

4 marca 2020 roku w warszawskim Teatrze Collegium Nobilium podczas "Urodzin Ryszarda Kapuścińskiego" została wręczona…

27 marca 2020

10 nominowanych książek do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Jury XI edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego w składzie: Piotr Mitzner (przewodniczący),William R. Brand,Julia Fiedorczuk,Abel…

5 marca 2020

88. rocznica Urodzin Ryszarda Kapuścińskiego

4 marca 2020 minie 88. rocznica urodzin Ryszarda Kapuścińskiego: najczęściej tłumaczonego – obok Stanisława Lema,…

3 marca 2020