Spotkania z finalistami, debaty, goście specjalni i uroczysta gala: jubileuszowy finał Nagrody Kapuścińskiego będzie wielkim świętem reportażu!
Program jubileuszowej, 10. edycji Nagrody to pięć dni spotkań z wybitnymi reportażystami i tłumaczami: szereg spotkań autorskich, panele i wydarzenia towarzyszące, a to nie wszystko! Na warszawskim Muranowie powstanie także mural Ryszarda Kapuścińskiego.
Pełen program finału 10. edycji Nagrody, wraz ze szczegółowym harmonogramem Dnia Reportażu znaleźć można na dole strony, a w wersji PDF tutaj >>>.
Finał 10. edycji Nagrody
Finał 10. edycji Nagrody otwiera panel finalistów 23. maja o godz. 19 w Teatrze Powszechnym: spotkanie prowadzone przez prof. Ninę Witoszek, jedną z jurorek. Tematem przewodnim będzie siła i bezsilność w reportażu, jej źródła i przejawy wśród bohaterów, świadków, reporterów, czytelników – nas wszystkich.. Debata nie pominie gatunku reportażu oraz patrona Nagrody.
24. maja o godz. 20, na uroczystej gali wręczenia Nagrody w Teatrze Dramatycznym dowiemy się, która z książek finalistek uznana została przez jurorów najlepszym reportażem roku 2018 oraz najlepszym przekładem reportażu 2018.
25. maja zapraszamy na Dzień Reportażu na Warszawskich Targach Książki, gdzie spotkać będzie można wszystkich finalistów 10. edycji Nagrody: Pawła Kapustę, Mariusza Szczygła, Macieja Zarembę Bielawskiego, Mashę Gessen i Bena Judaha. Finaliści-tłumacze: Katarzyna Tubylewicz, Barbara Gutowska-Nowak, Hanna Pustuła-Lewicka oraz Mariusz Kalinowski spotkają się na panelu tłumaczy. Szczegółowy program Dnia Reportażu można znaleźć tutaj >>>
Wydarzenia jubileuszowe
Gościem specjalnym 10. edycji jest Swietłana Aleksijewicz – dwukrotna laureatka Nagrody Kapuścińskiego – w roku edycji II za książkę „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” (tłum. Jerzy Czech, wyd. Czarne) oraz w edycji VI za reportaż „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka” (tłum. Jerzy Czech, wyd. Czarne). Drugim gościem specjalnym jest laureat I edycji Nagrody: Jean Hatzfeld, nagrodzony wówczas za książkę „Strategia antylop” (tłum. Jerzy Giszczak, wyd. Czarne). Oboje gościć będą na Dniu Reportażu 25. maja na Warszawskich Targach Książki.
Naszych byłych laureatów: Swietłanę Aleksijewicz, Jeana Hatzfelda, a także Elisabeth Åsbrink spotkać będzie można także na wydarzeniach towarzyszących finałowi Nagrody, w ramach Festiwalu Apostrof w Teatrze Powszechnym. Elisabeth Åsbrink spotka się z czytelnikami już w środę 22. maja o godz. 20, Jean Hatzfeld w Teatrze zagości 26. maja o godz. 15, a spotkanie noblistki Swietłany Aleksijewicz zaplanowane jest na 26. maja na godz. 18
.
Swietłana Aleksijewicz będzie także podpisywać swoje książki na stoisku „Zaczytana Warszawa” (80/D11, Promenada) na Warszawskich Targach Książki.
Wydarzenia specjalne
26. maja (niedziela) o godz. 12:30 w Kinie Atlantic odbędzie się pokaz specjalny filmu „Jeszcze dzień życia”, laureata Europejskiej Nagrody Filmowej, Nagrody Goya i Nagrody Platino w kategorii najlepszy film animowany. Hybrydowy film w reż. Raula de la Fuente i Damiana Nenowainspirowany reportażem Ryszarda Kapuścińskiego przeplata animację w stylistyce komiksowej z fragmentami dokumentalnymi i archiwami wcześniej nieznanymi w Polsce. „Jeszcze dzień życia” to książka, w której Kapuściński z dziennikarza staje się pisarzem. Jak twierdzą twórcy, animacja jest środkiem, by w sposób wizyjny zmierzyć się z niewyobrażalnym, niezrozumiałym, by językiem filmu oddać ogrom emocji, odczuć, gonitwę myśli, które musiały reporterowi towarzyszyć w trakcie jego kilkumiesięcznej podróży po szarganej wojną domową Angoli roku 1975. W filmie zobaczymy także bohaterów reportażu Ricardo, jak był nazywany Kapuściński: ludzi grających główne role w historiach przedstawionych w książce.
Po projekcji zapraszamy na spotkanie z twórcami filmu i redaktorem Mirosławem Ikonowiczem z PAP, przyjacielem Ryszarda Kapuścińskiego, który także pojawia się w reportażu „Jeszcze dzień życia”.
Wejściówki na projekcję filmu i spotkanie zdobyć można na stronie kina Atlantic – partnera wydarzenia.
Warszawa Kapuścińskiego
Ryszard Kapuściński był blisko związany z Warszawą: tu żył, pracował, tworzył. Stąd wyjeżdżał i tu wracał. Postać Ryszarda Kapuścińskiego jest wpisana w tkankę stolicy. Na Polu Mokotowskim ścieżka jego imienia prowadzi przez kolejne rozdziały jego twórczości, by zakończyć się na stopniach Biblioteki Narodowej: to ścieżka edukacyjna inspirowana esejem „Spacer poranny”, szlakiem codziennej wędrówki pisarza mieszkającego przez jakiś czas w jednym z domków fińskich nieopodal.
Teraz stolicy przybędzie kolejne miejsce, gdzie postać i twórczość Ryszarda Kapuścińskiego zaistnieje w sposób materialny, w tkance miejskiej. Na warszawskim Muranowie już wkrótce powstanie mural dedykowany pisarzowi. Na ścianach odszukać będzie można motywy i postaci znane z jego reportaży, spojrzy na nas także sam Kapuściński. Gdzie? Szczegóły już niebawem!
Inne atrakcje: Nagroda Literacka na Warszawskich Targach Książki
Nagroda Literacka m. st. Warszawy na mapie literackich wydarzeń stolicy istnieje ponad dekadę: znamy już nominowanych w 12. edycji konkursu. Nominacje obejrzeć można na stronie Nagrody Literackiej, a nominowanych pisarzy i pisarki spotkać na stoisku „Zaczytana Warszawa” na Warszawskich Targach Książki (Promenada, 80/D11). Pełny program stoiska w wersji PDF dostępny tutaj >>>.
PROGRAM FINAŁU 10. JUBILEUSZOWEJ EDYCJI
NAGRODY IM. RYSZARDA KAPUŚCIŃSKIEGO ZA REPORTAŻ LITERACKI
Środa, 22 maja
20.00–21.30, Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury
Teatr Powszechny, Mała Scena, Warszawa, ul. Zamoyskiego 20
Premiera książki „Made in Sweden” Elisabeth Åsbrink (tłum. Natalia Kołaczek, wyd. Wielka Litera). Spotkanie prowadzi Justyna Czechowska.
Spotkanie po angielsku, tłumaczenie symultaniczne i na język migowy, transmisja online.
Organizatorzy: Empik i wyd. Wielka Litera
Czwartek, 23 maja
19.00–20.30, Teatr Powszechny, Mała Scena, Warszawa, ul. Zamoyskiego 20
O sile bezsilnych, reportażu literackim, patronie Nagrody i książkach finalistkach 10. edycji z ich autorami: Mashą Gessen („Będzie to, co było”, wyd. Prószyński i S-ka), Benem Judahem („Nowi londyńczycy”, wyd. UJ), Pawłem Kapustą („Agonia”, wyd. Wielka Litera), Mariuszem Szczygłem („Nie ma”, wyd. Dowody na Istnienie) i Maciejem Zarembą Bielawskim („Dom z dwiema wieżami”, wyd. Karakter) rozmawia prof. Nina Witoszek (Uniwersytet w Oslo).
Spotkanie po polsku i angielsku, tłumaczenie konsekutywne i na język migowy, transmisja online.
Współorganizator: Empik – Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury
Piątek, 24 maja
20.00–22.00, Teatr Dramatyczny, Pałac Kultury i Nauki
Uroczystość wręczenia Nagrody za Reportaż Literacki 2018
(wstęp z zaproszeniami, tłumaczenie symultaniczne na angielski; transmisja on line)
Partner gali: Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy
Sobota, 25 maja
godz. 10.00–19.00 – Dzień Reportażu na 10. Warszawskich Targach Książki
Stadion Narodowy, sala Londyn A (będą tam sprzedawane po promocyjnych cenach reportaże tegorocznych finalistów; autorzy po każdym spotkaniu będą podpisywać swoje książki)
10.15–11.50
Spotkanie z Pawłem Kapustą, autorem „Agonii. Lekarze i pacjenci w stanie krytycznym” (wyd. Wielka Litera), prowadzi Julia Fiedorczuk oraz z Mariuszem Szczygłem, autorem książki „Nie ma” (wyd. Dowody na istnienie) prowadzi Dorota Danielewicz.
W trakcie spotkania (ok. godz. 11) zostaną wręczone nagrody w Konkursie edukacyjnym dla młodzieży „Mój busz po polsku”.
Partnerzy spotkania: Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej, Wirtualna Polska, wyd. Wielka Litera, „Nowy Folder”
12.00–13.45
(Wy)tłumaczyć polifonię świata. Z tłumaczami książek finalistek: Barbarą Gutowską-Nowak („Nowi londyńczycy” Bena Judaha), Mariuszem Kalinowskim („Dom z dwiema wieżami” Macieja Zaremby Bielawskiego), Hanną Pustułą-Lewicką („Ulica Wiecznej Szczęśliwości” Roba Schmitza, wyd. Czarne) i Katarzyną Tubylewicz („Strzały w Kopenhadze” Niklasa Orreniusa, Wyd. Poznańskie) rozmawia Julia Fiedorczuk.
W trakcie spotkania zostaną wręczone nagrody w Konkursie dla studentów na recenzję przekładu „Tłumacze świata”.
Partnerzy spotkania: Ambasada Szwecji w Warszawie, Ambasada Brytyjska w Warszawie, British Council, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, Uniwersytet Jagielloński, Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego
14.00–15.00
„Dom z dwiema wieżami” (wyd. Karakter) – spotkanie z Maciejem Zarembą Bielawskim, autorem książki, i z jej tłumaczem Mariuszem Kalinowskimprowadzi Remigiusz Grzela.
Partner spotkania: wyd. Karakter
15.15–16.15
Rosja: czy kiedykolwiek będzie inaczej? Spotkanie z Mashą Gessen, autorką książki „Będzie to, co było. Jak totalitaryzm odradza się w Rosji” (wyd. Prószyński i S-ka) z udziałem tłumaczki Hanny Faryny-Paszkiewiczprowadzi William Brand.
Spotkanie w języku angielskim, tłumaczenie konsekutywne na język polski
16.00–16:45
stoisko „Zaczytana Warszawa” – 80/D11
Swietłana Aleksijewicz podpisuje swoje książki, a Krystyna Czubównaczyta ich fragmenty
16.20–17.20
Życie i śmierć w metropolii świata. Spotkanie z Benem Judahem, autorem książki „Nowi londyńczycy” (wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego) z udziałem tłumaczki Barbary Gutowskiej-Nowak, prowadzi przewodnicząca jury Olga Stanisławska
17.30–19.00, sala Amsterdam
Między wojną a pokojem – w dyskusji z okazji 30. lat polskiej wolności wezmą udział goście specjalni Nagrody: Swietłana Aleksijewicz i Jean Hatzfeld. Spotkanie prowadzi Marek Radziwon.
Partnerzy spotkania: Empik – Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury, Warszawskie Targi Książki
Niedziela, 26 maja
12.30–14.15, Kino Atlantic, ul. Chmielna 33
Projekcja filmu „Jeszcze dzień życia” (2018) – na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego o wojnie domowej w Angoli – w reż. Raula de la Fuente i Damiana Nenowa. Po projekcji spotkanie z twórcami filmu i redaktorem Mirosławem Ikonowiczem z PAP, przyjacielem Ryszarda Kapuścińskiego, który pojawia się w tej książce.
Prowadzenie: Artur Wolski.
Partner spotkania: Kino Atlantic
15.00–16.30, Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury
Teatr Powszechny, Mała Scena, Warszawa, ul. Zamoyskiego 20
Jean Hatzfeld. Spotkanie z laureatem pierwszej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego prowadzi Dariusz Rosiak.
Spotkanie po francusku, tłumaczenie konsekutywne i na język migowy, transmisja online.
Współorganizator: Empik
18.00–20.00, Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury
Teatr Powszechny, Duża Scena, Warszawa, ul. Zamoyskiego 20
Swietłana Aleksijewicz. Spotkanie z gościem specjalnym 10. edycji Nagrody prowadzi Paweł Goźliński.
Spotkanie po rosyjsku, tłumaczenie konsekutywne i na język migowy, transmisja online.
Współorganizator: Empik