Ogłoszono nominacje do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za 2011 rok

Spośród 72 książek reporterskich zgłoszonych w tym roku do nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki jury pod przewodnictwem Małgorzaty Szejnert wybrało dziesięć tytułów nominowanych do nagrody. Są to książki:

  • “Światu nie mamy czego zazdrościć. Zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej” Barbary Demick (Czarne)
  • “Dzienniki kołymskie” Jacka Hugo-Badera (Czarne)
  • “Sztuka politycznego morderstwa, czyli kto zabił biskupa” Francisco Goldmana (Czarne)
  • “Czeczenia. Rok III” Jonathana Littella (Wydawnictwo Literackie)
  • “Maximum City Bombaj” Suketu Mehty (Namas)
  • “Farby wodne” Lidii Ostałowskiej (Czarne)
  • “Palestyńskie wędrówki. Zapiski o znikającym krajobrazie” Raji Shehadeh (Karakter)
  • “Miedzianka. Historia znikania” Filipa Springera (Czarne),
  • “Po Syberii” Colina Thubrona (Czarne)
  • “Prowadzący umarłych. Opowieści prawdziwe. Chiny z perspektywy nizin społecznych” Liao Yiwu (Czarne)

 

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki przyznawana jest co roku autorowi najlepszego reportażu literackiego opublikowanego po polsku w formie książki. Pierwszym laureatem został francuski dziennikarz i korespondent wojenny Jean Hatzfeld za reportaż “Strategia antylop”, w drugiej edycji nagrody wygrała białoruska dziennikarka Swietłana Aleksijewicz za tom “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”.

Organizatorami konkursu są miasto stołeczne Warszawa, które w ten sposób pragnie w osobie Kapuścińskiego uhonorować warszawiaka, oraz “Gazeta Wyborcza”. Na laureata czeka 50 tys. zł, w przypadku, gdy nagroda przypada autorowi zagranicznemu, uhonorowany zostaje też tłumacz książki na język polski (15 tys. zł).

Nagroda Literacka im. Ryszarda Kapuścińskiego to także konkurs edukacyjny adresowany do uczniów gimnazjów i liceów. Trzecia, tegoroczna edycja tego konkursu, inspirowana jest opowiadaniem Kapuścińskiego “Busz po polsku”. Uczestnicy mają za zadanie przygotować pracę dokumentacyjną – literacką lub fotograficzną – odwołując się do “Buszu po polsku”. Od bieżącego roku nagrodzie im. Ryszarda Kapuścińskiego towarzyszą także warsztaty reporterskie dla młodzieży. 20 uczestników pierwszego warsztatu pod kierunkiem Lidii Ostałowskiej i Piotra Wójcika przygotowało jednodniówkę zatytułowaną “Busz warszawski” zaprezentowana na poniedziałkowej konferencji prasowej. Zgłoszenia do następnej edycji warsztatów już są przyjmowane.

4 kwietnia poznamy piątkę finalistów Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, a 11 maja – tegorocznego laureata.
źródło: wyborcza.pl / rp.pl