Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego „za czynienie dobra”.

Dorota i Wojciech Pawłowscy otrzymali Wielkopolską Nagrodę imienia Ryszarda Kapuścińskiego za rok 2015 za kształcenie taneczne dzieci i młodzieży, tworzenie zespołów, m.in. Orkiestry Vivat, a także organizowanie warsztatów muzycznych dla dzieci i młodzieży podczas wakacji w różnych miejscach Polski i Europy.

Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego wraz z Alicją Kapuścińską, żoną pisarza przyznał Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego „za czynienie dobra”.

– Od prawie 30 lat Państwo Dorota i Wojciech Pawłowscy czynią dobro, wychowując od najmłodszych lat kolejne pokolenia mieszkańców Sierakowa i okolic do życia z muzyką poprzez: umożliwienie dzieciom i młodzieży nauki gry na instrumentach, kształcenie taneczne dzieci i młodzieży, zapewnienie bazy materialnej dla funkcjonowania zespołów istniejących od wielu lat. W 2015 roku oddali do użytki zbudowany przez nich Dom Muzyki i Tańca w Sierakowie – powiedział w trakcie uroczystości Marek Woźniak, marszałek Wielkopolski.

Pierwszą laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego w 2006 roku została doktor Wanda Błeńska. W gronie wyróżnionych znaleźli się również prof. Anna Wolff – Powęska, Stefan Bratkowski, Solange i Krzysztof Olszewscy czy prof. Jacek Łuczak. W ubiegłym roku wyróżnienie to otrzymała Krystyna Łasowska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lesznie.

Ideą Nagrody, którą przyznaje Marszałek Woźniak, jest uhonorowanie wybitnych postaci lub instytucji życia publicznego z kraju i z zagranicy za wychodzące poza codzienność działania na rzecz społeczeństwa oraz promowanie ponadczasowych, nieprzemijających wartości.

Pomysł jej ustanowienia zrodził się po tym, gdy Ryszard Kapuściński – wybitny reportażysta, dziennikarz, publicysta, poeta i fotograf przebywając w Poznaniu 25 listopada 2006 roku, stwierdził, iż nam, Wielkopolanom brakuje nagrody, która wyrastałaby ponad lokalne środowisko i honorowała wielkie postaci, niekoniecznie za zasługi dla regionu.

źródło: http://wiadomosci.onet.pl/poznan/wreczono-nagrode-im-ryszarda-kapuscinskiego-za-czynienie-dobra/5fhprf