Ryszard Kapuściński z daleka i z bliska

Autor: Marek Kusiba
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 252
ISBN: 978-83-240-4987-5
Opis
Wspomnienia reportera i poety z Kanady, który znał Ryszarda Kapuścińskiego osobiście przez ponad ćwierć wieku. Marek Kusiba poznał Kapuścińskiego w symbolicznym miejscu — 16 grudnia 1980 roku podczas uroczystości odsłonięcia Pomnika Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Od tamtego momentu ich przyjaźń trwała do śmierci wielkiego reportera.
Książka to nie bibliografia, lecz osobiste zapiski z ich spotkań — rozmowy przeprowadzane najczęściej przez telefon z Kanady, gdzie Kusiba mieszka od 1984 roku. Jest to opowieść o wpływie Kapuścińskiego na życie autora, antropologia samego siebie w rzeczywistości Kapuścińskiego.
Tytuł odnosi się do perspektywy autora: z daleka — bo pisał ze spraw Kanady, oddalonej od Polski; z bliska — bo znał Kapuścińskiego osobiście, byli przyjaciółmi, często rozmawiali, a Kusiba dokumentował te rozmowy przez dziesięciolecia.
O autorze
Marek Kusiba — ur. 1951 w Krośnie. Od 1984 roku mieszka z rodziną w Kanadzie. Reporter i poeta, dziennikarz, tłumacz. Współautor (z Dianą Kuprel) przekładów poezji Ryszarda Kapuścińskiego na język angielski. Autor ośmiu tomów wierszy, dwóch zbiorów felietonów i biografii. Laureat konkursów reporterskich. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i PEN Canada.
Wypowiedź autora
Pierwsze zdanie, jakie od niego usłyszałem: „Znam pana teksty". Okazało się, że czytał „Kontrasty", gdzie drukowaliśmy omówienia jego książek. Znał też mój reportaż „Ludzie mówią, kto ich słucha?" To spotkanie zaważyło na całym moim życiu.
— Marek Kusiba
Gdzie kupić najtaniej?
oferty BUY.BOXźródło: kapuscinski.info