Inauguracja III edycji Wakacyjnej Akademii Reportażu im. Ryszarda Kapuścińskiego. Relacja.

W niedzielne popołudnie 26 czerwca 2011 w Centrum Kultury w Siennicy Różanej zainaugurowana została III edycja Wakacyjnej Akademii Reportażu im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Podczas inauguracji głos zabrały osoby, których zaangażowanie przyczynia się do tego, że z roku na rok ranga WARRK jest coraz większa. Koordynator Akademii red. Franciszek Piątkowski oraz Wójt Gminy pan Leszek Proskura przywitali uczestników uroczystości. Rektor UMCS, sprawującego patronat naukowy nad Akademią, prof. dr hab. Andrzej Dąbrowski nawiązując do wspomnianej przez wójta niezwykłej współpracy poważnego uniwersytetu i małej gminy wyjaśnił, że współpraca jest niezwykła ponieważ dotyczy niezwykłej gminy, z którą związane były najwybitniejsze postaci w historii i kulturze Polski.

Wicemarszałek Krzysztof Grabczuk, w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego patronującego Akademii od samego jej początku, życzył uczestnikom owocnej pracy, nauki i zabawy. Pani Alicja Kapuścińska, honorowy rektor WARRK wyraziła ogromne zadowolenie ze sposobu w jaki Akademia kontynuuje dzieło jej męża. Marek Kusiba ciesząc się z rozwoju inicjatywy powstałej ze wspólnego pomysłu jego i Franciszka Piątkowskiego powiedział „Jestem Sienniczaninem”.

Inauguracji Akademii towarzyszyło otwarcie wystawy fotografii Ryszarda Kapuścińskiego „Upadek imperium”, na którą złożyły się zdjęcia zrobione przez Cesarza Reportażu w Związku Radzieckim tuż przed jego rozpadem.

Zwieńczeniem uroczystości był koncert „Od Bacha do Beatlesów” Zespołu Muzyki Salonowej „Concerto”. Zespół wystąpił w składzie Natalia Kozub (skrzypce), Mirosław Kozub (wiolonczela), Andrzej Mazur (klarnet) oraz Marta Szermińska (fortepian).

W tegorocznej Akademii udział weźmie 56 maturzystów i studentów z całego kraju, co chyba najlepiej świadczy o wzrastającym zasięgu i randze Akademii. Podczas trwających 2 tygodnie zajęć studenci Akademii będą uczestniczyć w wykładach, pokazach i warsztatach poświęconych różnym aspektom reportażu i dziennikarstwa. Wykładowcami tegorocznej WARRK będą m.in.: Przemysław Czapliński, Wojciech Górecki, Jacek Hugo-Bader, Monika Hemperek, Hanna Krall, Beata Hyży-Czołpińska, Katarzyna Michalak, Andrzej Mularczyk, Irena Piłatowska, Sławomir Popowski, Piotr Załuski, Zygmunt Ziątek, Jacek Żakowski.

[nggallery id=10]

źródło: http://www.siennica.pl/index.php/wydarzenia/2011/481-warrk