Autoportret reportera

Wydanie I
Rok wydania: 2003.09.30
Nakład: 40 000 egzemplarzy

Książka składa się z wypowiedzi mistrza reportażu poświęconego m.in. samej podróży, metodzie tworzenia, a także funkcji mediów publicznych. Sam pisarz zaakceptował portret, który się z jego opowieści wyłonił: człowieka, podróżnika, artysty, przenikliwego komentatora otaczającego nas świata. Wyboru fragmentów rozmów dokonała Krystyna Strączek.

“Przy pisaniu “Imperium” – mówi Kapuściński – wykorzystałem jakieś dziesięć procent materiału. I pozostaję taki pełen niewypisanych historii…”

Autor “Cesarza” udzielił tak wielu wywiadów, że gdyby je zgromadzić w jednym miejscu, powstałby zapewne kolejny obiekt widoczny z Księżyca. Wyzwanie to podjął zresztą, chcąc nie chcąc, sam Kapuściński, najpierw zasypywany prośbami o rozmowę (często: “na każdy temat”), a następnie opublikowanymi już konwersacjami. Czasem tylko wspomina o kolejnych paczkach tekstów po duńsku, grecku czy wietnamsku, które ktoś mu przesłał, przekazał, dał w prezencie… Kapuściński nazywa to “wygadywaniem” książek. Z ogromu udzielonych przez niego wywiadów dałoby się wykroić ich kilka. Są to jego “nieistniejące”, “potencjalne” utwory. “Tylko – macha ręką pisarz – komu chciałoby się te sterty tłumaczyć i czytać?” Autoportret reportera powstał niewątpliwie z myślą o wielbicielach twórczości Kapuścińskiego. To kolaż fragmentów z 48 wywiadów z Kapuścińskim, przeprowadzonych głównie w latach 90., które składają się na swego rodzaju “katechizm” pracy reportera. Kapuściński opowiada o sobie, swojej młodości, doświadczeniach i przeżyciach reportera o tym, co w tym zawodzie jest najważniejsze. Sam pisarz zaakceptował portret, który się z jego opowieści wyłonił: człowieka, podróżnika, artysty, przenikliwego komentatora otaczającego nas świata.