96 książek zgłoszonych do Nagrody Kapuścińskiego!

105124_3f425fb13

Do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki 2015 zgłoszono 96 książek (o 12 więcej niż w poprzedniej edycji), ale – jak i w latach poprzednich – nie wszystkie są reportażami literackimi.

Ich autorami są: 23 kobiety i 67 mężczyzn, 4 książki zostały napisane w autorskich duetach.

63 pozycje to książki autorów polskich; jedna z autorek: Angelika Kuźniak, jest autorką dwóch książek.

33 pozycje to książki autorów zagranicznych: reprezentujące dziewięć języków: angielski (23 książki); francuski (3 książki); chiński, niderlandzki, niemiecki, norweski, rosyjski, szwedzki i włoski (po jednej książce), które zostały przełożone przez 32 tłumaczy, wśród których jest dwóch naszych dotychczasowych laureatów: Jacek Giszczak i Mariusz Kalinowski, oraz trzy finalistki: Maria Jaszczurowska, Agnieszka Nowakowska i Iwona Zimnicka.

Książki nadesłało 28 wydawców; najwięcej Czarne – 29 tytułów; Znak – 13; W.A.B. – 9; Agora – 7; Sonia Draga – 6; Dowody na Istnienie – 5; Wielka Litera – 3; Fundacja Sąsiedzi, Helion, PWN, Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego – po 2 tytuły. (Lista zgłoszeń znajduje się obok – w pliku do pobrania).

Przypominamy, że nominacje do 7. edycji Nagrody zostaną ogłoszone na konferencji prasowej 3 marca, w przeddzień 84. urodzin patrona Nagrody

 

źródło: http://www.kulturalna.warszawa.pl/kapuscinski,1,7186.html?locale=pl_PL