TVP Kultura Niedziela z twórczością Ryszarda Kapuścińskiego

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter
Ryszarda Kapuścińskiego wspominać będzie m.in. wdowa po pisarzu Alicja Kapuścińska (fot. Wiktor Łastik)
Ryszarda Kapuścińskiego wspominać będzie m.in. wdowa po pisarzu Alicja Kapuścińska (fot. Wiktor Łastik)

W rocznicę urodzin wspominamy Ryszarda Kapuścińskiego – wybitnego pisarza, polskiego reportażystę, fotografa i poetę. W studiu TVP Kultura z Maxem Cegielskim o Ryszardzie Kapuścińskim rozmawiać będą jego przyjaciele i uczniowie oraz żona pisarza – Alicja Kapuścińska.

Wnikliwy obserwator rzeczywistości, który swoją pracą wybiegał poza dziennikarstwo i tworzył niezwykłą książki nie dające się przyporządkować do tradycyjnie pojmowanych gatunków literackich. Łączą one bowiem w sobie reporterski i literacki opis. Autor znany na całym świecie, podziwiany i czytany do dzisiaj.Wspomnieniowo-biograficzna rozmowa z udziałem wdowy po Ryszardzie Kapuścińskim – Alicji Kapuścińskiej i ludzi, którzy go znali i towarzyszyli od lat, będzie toczyła się wokół twórczości pisarza i reportażysty, jego doświadczeń i spuścizny, jaką pozostawił po sobie.

W rozmowie o Ryszardzie Kapuścińskim udział wezmą: Katarzyna Surmiak-Domańska, Wojciech Jagielski, Roman Kurkiewicz, Elżbieta Dzikowska, Mirosław Ikonowicz oraz William Brand. W programie również filmy dokumentalne, przybliżające jego sylwetkę. O godz. 17.45 wyemitujemy program z cyklu „Pejzaże dzieciństwa” – powrót Kapuścińskiego do rodzinnego Pińska. O godz. 18.45 zapraszamy na film Filipa Bajona „Poszukiwany Ryszard Kapuściński”, a o godz. 19.50 – program wspomnieniowy „Ciągle jest obecny”. Niedzielę z twórczością Ryszarda Kapuścińskiego zakończymy projekcją filmu „Hotel Ruanda” w reżyserii Terry’ego George’a rozgrywającego się w czasie okrutnych walk międzyplemiennych (Tutsi przeciw Hutu) w stolicy Ruandy, Kigali, w 1994 roku.

Emisja 4 marca, od godz. 17.10, TVP Kultura

3 Komentarze

  1. Spedzilam fantastyczny wieczor z ulubionym pisarzem.Dobrze,ze istnieje taki program.Moglam przesledzic czas jaki uplynal na twarzy pisarza.Uwielbiam jego usmiech.Taki sam miala Pani Wislawa.To usmiech ludzi madrych,zyczliwych ludziom i swiatu.To usmiech,ktory mowi- ja to juz wiem a ty sprobuj sam zrozumiec i poznac.Ciekawy w formie i tresci film Pana Bajona,dyskusja miedzy dziennikarzami pozwolila mi spojrzec inaczej na ten zawod.Nie z kazdym zdaniem zgadzam sie, jestem tego samego zdania co R Kapuscinski-nie da sie dzis czytac gazet.Z zainteresowaniem wysluchalam 1 czesci-wspominali przyjaciele.Ciekawe zdanie p Ikonowicza-nie interesowal go swiat wielkich i cale to targowisko proznosci.Dlatego zdolal zachowac swoja osobowosc.Nie musial budowac swojego image pod publiczke,zeby sie podobac i przypodobac.Ryszard Kapuscinski wielkim pisarzem i czlowiekiem byl!
    Gratulacje dla P Maxa Cegielskiego-lubie Panski takt i kulture z jaka prowadzi Pan swoje programy

  2. Czy jest jakaś możliwość umieszczenia powtórki programu? Jakieś informacje, gdzie można znaleźć? Byłabym bardzo wdzięczna.

  3. W tej chwili nie ma takiej możliwości. Czekamy na obiecane udostępnianie zasobów TVP online.

Komentowanie jest wyłączone.