Ryszard Kapuściński nieznany. Spotkanie w Teatrze Starym w Lublinie.

7 lutego 2013 r. godz. 18:00

Teatr Stary w Lublinie

Wstęp wolny

Dyskusja z udziałem Alicji Kapuścińskiej, wdowy po pisarzu, Mirosława Ikonowicza (PAP) i Marka Millera (Laboratorium Reportażu).

Prowadzenie – Bogusław Wróblewski, redaktor naczelny „Akcentu”.

Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego.

Wydawnictwo PWN drukuje właśnie tom nieznanych w Polsce wykładów i szkiców Kapuścińskiego (tłumaczenia z hiszpańskiego i włoskiego), a przed kilkoma miesiącami w Wydawnictwie UMCS ukazała się dwujęzyczna edycja jego Wierszy zebranych (po polsku i po angielsku). Obie te książki stanowią punkt wyjścia do dyskusji z udziałem Alicji Kapuścińskiej, wdowy po pisarzu, Mirosława Ikonowicza, korespondenta PAP, wieloletniego przyjaciela Kapuścińskiego, oraz Marka Millera, autora tomu rozmów z pisarzem, zarejestrowanych również w postaci filmowej (fragmenty zaprezentujemy na spotkaniu). Refleksja Ryszarda Kapuścińskiego na temat współczesnego świata odznaczała się niezwykłą przenikliwością – wiele jego diagnoz potwierdza się po latach.

W cyklu „Goście Akcentu” prezentujemy najwybitniejszych polskich twórców związanych z Lublinem poprzez swoje życie lub dzieło. Zmarły przed 6 laty Ryszard Kapuściński był współzałożycielem Wschodniej Fundacji Kultury „Akcent” i członkiem jej Rady Programowej. Tutaj, pod red. B. Wróblewskiego, opracowano pierwszą monografię jego dorobku pt. „Życie jest z przenikania” (PIW 2008). Na Lubelszczyźnie, w Pawłowie, który odwiedzał w dzieciństwie, odbywają się coroczne zjazdy „Kapumaniaków” – miłośników jego twórczości, a w Siennicy Różanej działa od kilku lat Wakacyjna Akademia Reportażu im. R. Kapuścińskiego, której patronuje UMCS.
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*