Ryszard Kapuściński - pisarz, reporter, poeta.

Nagroda Kapuścińskiego 2017 dla „Delhi” Rana Dasgupta

Werdykt 8. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki ogłoszono w niedzielę 21 maja na gali w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Jurorzy spośród 108 nadesłanych książek do finału zakwalifikowali pięć:

Po długiej dyskusji jury – w składzie Olga Stanisławska (przewodnicząca), Mariusz Kalinowski, Katarzyna Nowak, Elżbieta Sawicka, Tadeusz Sobolewski i Bożena Dudko (sekretarz) – za najlepszy reportaż, jaki ukazał się w Polsce w 2016 r., uznało tę ostatnią książkę. Laureat, brytyjski pisarz o indyjskich korzeniach, otrzyma 50 tys. zł.

Rana Dasgupta: „Wolę rozmawiać z bogatymi niż biednymi”. Przeczytaj rozmowę z laureatem Nagrody im. Kapuścińskiego

„W panoramicznym reportażu, wyrosłym z wielkiej tradycji powieści realistycznej, Rana Dasgupta dokonuje mistrzowskiej wiwisekcji indyjskiej metropolii – jednego z punktów węzłowych świata globalnego kapitalizmu. Dzięki swej wrażliwości na ludzkie opowieści i wyjątkowej ostrości widzenia pokazuje, że w dobie coraz dramatyczniejszych rozwarstwień nasza przyszłość staje się zarazem coraz bardziej wspólna” – czytamy w uzasadnieniu.

Potrójny laur dla tłumaczy

Jurorzy jak co roku oceniali także przekłady. Jednak „ze względu na bardzo wyrównany poziom tłumaczeń, które w tym roku znalazły się w finale”, tym razem przyznano trzy równoległe wyróżnienia (po 5 tys. zł). Otrzymali je:

Jury podziękowało także czwartej finalistce nagrody dla tłumacza Joannie Malawskiej, która przełożyła z włoskiego książkę Paolo Rumiza „Legenda żeglujących gór” (Czarne). Przekład debiutantki uznało za „niezwykle obiecujący – płynny, pełen energii, niebanalny”.

źródło: http://wyborcza.pl

„Delhi” Rana Dasgupta